„To, že něco takového musí být, slyším teď od vás poprvé. Vůbec nevím, kde takovou samolepku získat, ale rozhodně se teď o to začnu zajímat,“ říká vedoucí jedné z plzeňských pizzerií. Povinnost ale podle svých slov považuje za zbytečnou. „Restauraci máme rozdělenou na kuřáckou a nekuřáckou část a uvnitř to máme označené. To by podle mě mělo stačit,“ dodává.

Někde byli připraveni dopředu

Někteří provozovatelé samolepku sháněli ještě ve čtvrtek. „Víme o tom. Řešíme to s naším dodavatelem tabákových výrobků,“ uvedl spolumajitel sítě The Pub, v jejímž rámci je v Plzni jedna kuřácká a jedna nekuřácká restaurace.

Dopředu si samolepky pro své hospody opatřil majitel hned několika plzeňských podniků Viktor Starý. „Věděl jsem o tom. Už proto, že u nás byli městští strážníci a upozornili nás na to, že od čtvrtka se to bude přísně kontrolovat. Takže jsme byli připraveni,“ konstatuje Starý. Na všech jeho provozovnách je teď nálepky Kouření povoleno. „Zatím jsme se rozhodli takto,“ dodává.

Podobné to je i v baru Sport and Games v Prešovské ulici. „Nebyly s tím žádné problémy. Samolepku jsme získali od našeho dodavatele cigaret. Jsme kuřácký bar,“ říká číšník Karel Vachtl. Označení se během objevila v řadě plzeňských hospod. Ve většině případech hlásají kuřácký podnik.

Někteří Plzeňané se novému zákonu podivují. „Nejsem si úplně jist, jaký má smysl to, že si u dveří přečtu, jestli se v restauraci smí kouřit nebo ne. Vůbec nic to podle mě neřeší. Myslím, že by bylo mnohem lepší, kdyby se kouření v hospodách úplně zakázalo,“ míní David Čížek.

Kouřit se nesmí jen málokde

V západočeské metropoli je stále jen minimum restaurací zcela nekuřáckých. Mezi nimi jsou například Ristorante Budino, The Pub II, pizzerie Duo Padri nebo hostinec Na Potravinách. O tom, zda bude podnik kuřácký nebo nekuřácký si stále rozhoduje jeho majitel.

To, zda restaurace dodržují předpis o informačních cedulkách u vchodu, budou při běžných pochůzkách kontrolovat strážníci. Potvrdila to mluvčí Městské policie Plzeň Jana Pužmanová. „Už v poslední červnový den strážníci obcházeli restaurace a připomínali personálu, že podniky mají od 1. července povinnost umístit u vchodu nálepku s informací, zda je podnik kuřácký nebo nekuřácký,“ uvedla Pužmanová.

Pokud nyní strážníci zjistí, že některý podnik samolepky ke vchodu neumístil, předají věc k řešení příslušné obvodní radnici.

Strážníci budou ve městě také sledovat to, zda lidé dodržují zákaz kouření na zastřešených zastávkách, čekárnách, nástupištích a v dalších veřejných prostorech.