Náklady na opravy a zlepšení interiéru se pohybují kolem 400 tisíc korun. Peníze poskytli dárci.

První na řadu přijde zázemí pro odpočinek. V současnosti zařízení disponuje zimní zahradou a k ní přilehlou venkovní terasou. „S rekonstrukcí začneme už dnes. U terasy se udělá podlaha ze sibiřského modřínu. Umístíme tam více květin a chceme nechat terasu porůst rostlinami, aby se vytvořil dojem zahrady, která hospicu chybí," uvedl ředitel Jan Souček. Doplnil, že kromě relaxace se tu může konat třeba i hudební produkce. Příznivé je, že na terasu se v případě zájmu vejdou všichni pacienti hospicu. Práce by měly být hotové už za tři týdny.

Další novinka se týká komunitního prostoru, jenž v zařízení starajícím se o nevyléčitelně nemocné dosud zcela chybělo. „Jde o byt 4+1 v přízemí, který předěláme. Bude sloužit nejenom sociá-lním pracovníkům a psychoterapeutovi, ale také rodinám pacientů. Výhodou bude i zvláštní vchod z ulice. Často se stávalo, že pozůstalí přišli ještě za asistentem nebo psychoterapeutem probrat nějaké záležitosti. Hovory se odehrály v kanceláři, kde se někdy musely řešit i jiné věci, což nebylo pro rodinu důstojné," vysvětlil ředitel.

Lidé, kteří poprvé zamíří za svými blízkými do plzeňského hospicu, už si nebudou tolik lámat hlavu s tím, jak se dostat dovnitř. Součástí chystaných novinek je také lepší orientační systém, původní z roku 1998 už nefungoval dobře. Přehlednější bude rovněž vyznačení přímo v budově. Pacienti se dočkají i nového vybavení v pokojích a hezčí výmalby.

Náklady na opravy se vyšplhají na 400 tisíc korun. Peníze nejdou z rozpočtu zařízení, ale z kapes dárců. Hospic sv. Lazara už loni založil klub podporovatelů, kteří mohou finančně přispět a podpořit tak péči o nevyléčitelně nemocné. Podle Jarmily Neumannové, jež zodpovídá za komunikaci a získávání peněz, se do klubu zapojilo už několik dobrovolníků.