Jednolůžkový pokoj má s tím vedlejším společné sociální zařízení. „Většina pokojů u nás je jednolůžková,“ vysvětluje pracovnice.

Plzeňský hospic má celkem 28 lůžek ve dvou odděleních po čtrnácti. Každé oddělení má na starostí zdravotní sestra a dva zdravotníci.

Právě Hospic svatého Lazara ve Sladkovského ulici měl včera den otevřených dveří. Ten byl určen nejen veřejnosti, ale i úředníkům a lékařům. „Den otevřených dveří jsme dělali hrozně dávno,“ říká ředitel Jakub Forejt a připojuje: „Pro spoustu lidí je překvapivé, jak hospic zevnitř vypadá, protože si představují vykachličkované a nevábné prostředí.“

Mimo lůžka pro pacienty v terminálním stavu jsou v budově hospice i místnosti, kde mohou bydlet 24 hodin jejich příbuzní. Nachází se tu i terasa a vedle ní i vytápěná zimní zahrada s velkým akváriem. V něm se prohánějí větší barevné ryby.

Nájezd na terasu je bezbariérový. „Dá se sem dojet s postelí,“ vysvětluje Poláčková a dodává: „Pro pacienty je změna, dostat se na slunce a čerstvý vzduch.“

Z terasy je výhled do městského dvora. Jako jeden z mála hospiců se ten plzeňský nachází přímo v městské zástavbě. Výhodou je snadná dostupnost pro příbuzné, kteří mohou přijet i městskou dopravou. Nevýhodou je pak větší rušnost místa. „Pacienti z venkova si někdy stěžují, že je ruší trolejbusy,“ říká Poláčková.

Hospic zároveň půjčuje zdravotní pomůcky, organizuje různé programy pro své pacienty a jejich příbuzné. Od adventních koncertů, přes výstavy přímo uvnitř budovy, návštěvy předškolních dětí s připraveným programem až k setkávání pozůstalých.

Pacienti také mohou využít metod arteterapie a canisterapie. U recepce hospicu je dokonce vitrínka, ve které jsou vystavené výrobky pacientů. Ti prý kladou důraz na to, aby jejich výtvory měly praktické využití. I proto tam jsou tašky nebo mýdla.

Fyzioterapeutka Lucie Novotná si pochvaluje hlavně dobrý kolektiv pracovníků. „Dokonce spolu trávíme dovolenou,“ usmívá se a ujišťuje: „I když se to zvenku může zdát někdy těžko pochopitelné, všichni sem chodíme rádi.“ To je ostatně vidět i na připraveném pohoštění. Sladké zákusky napekl právě personál.

V současné době všude dochází k úsporám a ty se často citelně dotýkají sociálních zařízení. „ Díky podpoře magistrátu, který je největším donátorem, je náš finanční stav stabilizovaný,“ říká ředitel Forejt.