Na linku městské policie volalo kvůli rušení nočního klidu hned sedm Plzeňanů a strážníci sem vyjížděli od 22.40 do 2.45 hodin několikrát. „Už když tam byli podruhé, měli hlasitou produkci nechat ukončit. Ani povolená akce neopravňuje k rušení nočního klidu,“ argumentuje Hosman.

Za strážníky a jejich postojem při střetu se dvěma politiky, tehdejším radním pro bezpečnost Karlem Palečkem a místostarostou trojky Stanislavem Kopáčkem (oba ODS), Hosman stoprocentně stojí a tvrdí, že zákon neporušili. Opírá se jednak o informace od městských policistů, kteří v baru zasahovali, a za pravdu mu dává i zpráva inspekčního oddělení městské policie přímo podřízená primátorovi města. Ta jasně říká, že strážníci zákon neporušili.

Zástupci magistrátního odboru bezpečnosti, kteří na pokyn svého tehdejšího nadřízeného Palečka rovněž vytvořili svůj posudek, jsou však naprosto odlišného názoru. Tvrdí, že služební záznam strážníků o aféře v Utopii, který později pronikl na veřejnost, není věrohodný.

„Strážníci opakovaně postupovali v rozporu se zákonem o obecní policii,“ tvrdí šéf odboru bezpečnosti Petr Kubis. Podle něj nebyli oprávněni žádat radního Palečka o prokázání totožnosti, protože s ním nevedli žádný služební úkon. Znovu měli chybovat, když v záznamu uvedli, že Paleček i Kopáček byli opilí, aniž si to ověřili dechovou či krevní zkouškou. Kubis upozorňuje i na to, že desetiminutový videozáznam pořízený strážníky přímo v baru zdaleka nepotvrzuje vše, co pak uvedli v úředním záznamu.

Závěr šetření Odboru bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně si můžete přečíst ZDE (.pdf)
Vyjádření Oddělení inspekce a legislativy MP Plzeň k závěru magistrátu si můžete přečíst ZDE (.doc)

Podle Hosmana to však ani nebylo možné, protože pořizování záznamu záměrně bránili hosté i obsluha podniku. „V baru se po příchodu strážníků zhaslo, dokonce potemněla i lednice s nápoji. Zvukovou kvalitu záznamu snížila hudba, jejíž hlasitost jeden z hostů po příchodu hlídky záměrně zvýšil, aby nebylo možné vše řádně zadokumentovat,“ uvádí Hosman. Hájí i to, proč strážníci nesepsali úřední záznam bezprostředně po incidentu, ale dopisovali jej až o 15 hodin později, což údajně dokument zpochybňuje. Hosman však tvrdí, že jde o běžný postup.

„V baru zasahovaly hlídky ze tří služeben. Záznamy ze zásahů, na nichž se podílí více hlídek, sepisují a podepisují všichni strážníci společně. Záznam několikrát konzultovali s operačními strážníky, aby měl všechny náležitosti. Když ale strážníkům končila noční směna, dohodli se, že sepisování přeruší a záznam dokončí na další noční směně,“ vysvětlil Hosman s tím, že záznam je možné považovat za objektivní a pravdivý.

Primátor Pavel Rödl (ODS) hodlá nechat celý incident v Utopii i fungování městské policie prověřit nezávislým auditem pravděpodobně z ministerstva vnitra nebo ze státního zastupitelství.

Incident v Utopii, kde měli politici Paleček a Kopáček městské strážníky zastrašovat, stál radního pro bezpečnost ve městě Karla Palečka funkci. Rezignoval poté, co byl případ zveřejněn a vedení ODS mu tuto možnost doporučilo. Kopáček svoji funkci uhájil.