V manufaktuře ve městě Barcelos na severu země dívky a hoši předvedli, že výroba keramiky nemá v Horní Bříze dlouhou tradici jen tak pro nic za nic.

„V Portugalsku patří keramická výroba mezi tradiční odvětví průmyslu. Kromě velkých výrobců technické či spotřební keramiky je zde i mnoho menších manufaktur a dílen zabývajících se právě výrobou tradiční ozdobné i užitkové keramiky," uvádí zástupkyně ředitele školy Ivana Škreňová.

Hornobřízští se do Portugalska dostali díky projektu Erasmus+. „Pracovali jsme dva týdny ve firmě Tulipa Ceramica decorativa LBD, která se specializuje na výrobu zahradní, užitkové a ozdobné keramiky. Žáci tak dostali možnost vyzkoušet si práci ve větším keramickém provozu, kde jsou pracovní úkony přesně rozděleny. Majitel firmy pan Antonio Oliveira s námi byl velmi spokojen," říká učitelka odborných předmětů Marcela Vokáčová, jež skupinu doprovázela.

Osm žáků si v Barcelos mohli vyzkoušet postupy výroby různých druhů keramiky.

Všichni ale měli také dostatek prostoru pro poznávání města i celého regionu Minho. „Skupinka byla ubytována v centru města, které je nejen plné památek, ale také každý čtvrtek hostí jeden z největších trhů s keramikou, z níž žáci mohli čerpat inspiraci pro svoji další práci. V rámci slavnostního předávání certifikátů o vykonané praxi se také zúčastnili oslavy s tradiční hudbou 'Fado'. Všichni byli s pobytem velmi spokojeni nejen díky krásnému počasí, ubytování, okolí a zajímavé práci, ale nadchla je hlavně tradiční portugalská pohostinnost a vstřícnost. Když se poslední den loučili slavnostní večeří se zaměstnanci, většina žáků slibovala, že se do tohoto krásného kraje zcela jistě vrátí, ať již jako turisté, nebo v rámci jiného evropského programu," dodává projektový manažer SOU stavební Jan Pavlů.

Na jaře příštího se na podobnou cestu vydá sedm dalších žáků. „Severní Portugalsko je pro stáže našich žáků skvělou volbou. Jarní skupina tam určitě potvrdí, že čeští keramici umí vzít pořádně za práci," míní Marcela Vokáčová.