Tisícikorunovou pokutu si od Městské policie v Horní Bříze vysloužila řidička, která městem jela rychlostí 69 km/h. Hornobřízští strážníci mohou totiž už od pondělí rychlost měřit. Žena je zatím ale jediná, kterou pokutovali. „Ostatní jednoduše viděli značky a zpomalili,“ komentuje měření velitel policie Petr Skala.

Úseky, v nichž měří, musí mít strážníci označeny přenosnými cedulemi Začátek a konec měření. Radary podle nich tak sice ztrácí smysl, nicméně obyvatelé Horní Břízy je u silnice vidí rádi i tak. „Jasně že to není úplně ono, ale je pořád lepší, že se měří tak a ne vůbec,“ pochvalovala si maminka, která právě s kočárkem přecházela přechod u nákupního centra.

„Já prostě nevím, musel bych být slepý, abych si té cedule nevšiml. Když někdo dostane pokutu, tak jen proto, že tu značku neviděl. Smutné je, že tu auta můžou pořád jezdit stovkou a zabrzdit až před policisty a nic se jim nestane. To by mělo být jinak řešené,“ mínil muž, který si nepřál být jmenován.

Podle Skaly se budou strážníci s radarem objevovat na střídačku nejen ve městě, ale také v dalších obcích, s nimiž má Horní Bříza sepsanou smlouvu. „Úplně poprvé, v pondělí, jsme měřili v Nekmíři, v úterý a včera v Horní Bříze. Do dalších se chystáme,“ pokračoval velitel s tím, že policisté budou dojíždět i do Žilova, Tatiné, Stýskal a Hromnice.

Předtím, než s měřením začali, poukazovali strážníci mimo jiné na to, že instalace dopravních značek bude obtížná a problémy budou mít hlavně s jejich převozem. „V praxi to teď vypadá tak, že když jedeme měřit, sklopíme v autě zadní sedačky a značky složíme dovnitř. Jsou to cedule velikosti metr krát sedmdesát centimetrů, tedy menší než klasické, ale normou povolené. U silnice je zasazujeme do předbetonovaných stojek. celé to zabere tak deset minut,“ hodnotil Skala.

V Horní Bříze se rychlost začala měřit téměř po třech měsících od doby, kdy značky vstoupily v platnost. Strážníci totiž potřebovali několik povolení od dopravní policie i od odboru dopravy nýřanského úřadu.