Dle slov odborného garanta Jana Kratochvíla byla akce neobvyklá svým charakterem. „Vinobraní se konají desítky, ale žádné nemělo i výstavu hroznů s možností ochutnání v takovémto rozsahu,“ zdůraznil. „Lidé ochutnávají hrozny a tím si vlastně mohou vybrat, co by chtěli pěstovat,“ řekl. „A samozřejmě s odbornou radou pana Kratochvíla,“ se smíchem doplnila Renata Michálková, jedna z organizátorek.

Vinobraní se sice konalo již po čtvrté, ale v takovéto organizaci poprvé. „V minulých letech pořádal vinobraní na své zahradě pan Vynáhlovský, ale pouze pro několik lidí. Poslední dobou je však vinaření na vzestupu jak po stránce odborné, tak co se týče sortimentu, proto tahle akce pro širokou veřejnost,“ vysvětlil Kratochvíl.

Na vinobraní mohli návštěvníci vidět a ochutnat hrozny z Horní Břízy a zhruba 30kilometrového okolí, dále zde vystavovali vinaři z Vysočiny a jižní Moravy. Templářským sklepům Čejkovice dle Marcely Vopatové, majitelky Oázy, patří veliký dík za výbornou spolupráci. „Zajistili nám polovinu degustačních vín,“ doplnila.

Vinobraní navštívily přes dvě stovky lidí, a to jak místní, tak přespolní. „Slyšel jsem v rádiu o vinobraní, tak jsme sem zajeli s manželkou, dcerkou a synem. Moc se nám líbí cimbálovka z Kyjova, kterou člověk jen tak nevidí. Ochutnal jsem také několik vín, některá jsou dobrá, některá lepší,“ usmál se Jan Souček z Plzně, který přenechal řízení své ženě.

Součástí programu bylo hodnocení nejchutnějšího vína, vyhrál muškát italský.