„Ve stanici Bolevec bylo v neděli naměřeno 35,4 stupně Celsia. Historické maximum pro tento den je ale 38,6. Tolik bylo v roce 1984,“ uvedl Ivo Bohman z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V sobotu se teploměr na stejném místě vyšplhal na 34 stupňů. Ani tady to na rekord nestačilo. Ten měl hodnotu vyšší o čtyři desetiny.
Řada Plzeňanů tak volné dny trávila u rybníků. „Co jiného se taky dá v tomhle vedru dělat. Po obědě jsme se s rodinou sebrali a odjeli jsme na Bolevák. Tady se to dá přeci jen nějak přežít,“ konstatoval Plzeňan Jiří Horák.
Zhruba o patnáct procent více výjezdů než obvykle měla kvůli kolapsům z horka Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje (ZZSPK). „Nebylo to ale nic extrémního, běžné horké dny,“ uvedl Jiří Růžička ze ZZSPK.
Vedro potrápilo také šermíře, kteří se odpoledne v největším parnu představili před Západočeským muzeem v pořadu Cyrano.
„Naštěstí jsem na sobě neměl těžký samet, ale i tak to dalo docela zabrat. Pořádně jsem se zapařil. Nejhorší to bylo na přímém sluníčku. Pod stromem to bylo v pohodě,“ říká Marek Pešula ze skupiny historického šermu Balteus.
O něco více než obvykle se vodou při zápase osvěžovali fotbalisté týmu Viktoria Plzeň B. S horkem bojovali ve vítězném přípravném utkání na nový ročník České fotbalové ligy se Sokolovem.
Ani v nejbližších dnech se počasí zřejmě příliš nezchladí. Silnější fronta by podle předpovědi měla přijít až ze čtvrtka na pátek. Do té doby budou v západočeské metropoli panovat i nadále teploty nad třicet stupňů.Horko