Obyvatelé bytovky v Masarykově ulici, kde v úterý zcela vyhořel jeden z bytů, se vzpamatovávají z děsivého zážitku. Přestože v domě ještě včera dopoledne nešla elektřina, snažili se uklízet sazemi zašpiněná okna, dveře i schody. Větrali zápach spáleniny, který čpí celým domem. Plno práce měli i lidé, jejichž byty kompletně vyplavila voda.

Podle bývalého profesionálního hasiče Josefa Andrleho, ale nemusela být škoda tak velká. „Na místě požáru jsem se náhodou ocitl krátce poté, co začalo hořet. Těhotná žena, která v hořícím bytě bydlela, se na chodbě snažila odemknout skříňku, v níž je zamčený hasicí přístroj. Protože se jí ale zřejmě nedařilo zámek odemknout, vytrhla nakonec dvířka násilím,“ říká Andrle.

Jedna z obyvatelek domu přitakává s tím, že v obrovském stresu zřejmě její sousedka nedokázala maličký zámek odemknout. „Takhle by zřejmě dopadl každý, kdyby mu hořel byt, navíc ještě, když bylo uvnitř dítě,“ míní žena, která bydlí nad vyhořelým bytem.

Když se však nešťastnici podařilo hasicí přístroj vyndat, nastal další nečekaný problém „Snažil jsem se přístroj zprovoznit. To ale vůbec nešlo, protože na něm byl další zámek, který nešel ani urazit. Klíč od něj jsme našli válet se někde na zemi až později. Něco takového je nepřípustné. Hydranty musí přece být uložené tak, aby byly volně přístupné komukoli a bylo možné je okamžitě použít,“ míní Andrle.

Za pravdu mu dávají i plzeňští hasiči, kterým jsme poskytli fotografie skříňky, v níž byl hydrant v době vzniku požáru uložen.

„Přenosné hasicí přístroje by měly být ve společných prostorech bytového domu umístěny tak, aby byly viditelné a volně přístupné. Je–li to nezbytně nutné, lze přístroj umístit i do skrytých prostor, které musí být označeny požární značkou,“ uvedla mluvčí hasičů Alena Marešová.

Dodala, že skříňky s hasicími přístroji mohou být opatřeny například dvířky s jednoduchými lehce otevíratelnými kličkami. V žádném případě ale nesmějí být uzamčeny, jako tomu bylo v tomto případě.

Generální ředitel společnosti BytReal, která byty spravuje, Zdeněk Mužík, ale tvrdí, že hasicí přístroj nefungoval kvůli tomu, že s ním lidé špatně manipulovali. „Co se týče uzamčené skříňky, jsem přesvědčený o tom, že nikdo z BytRealu hasicí přístroje nezamkl. Pokud to někdo udělal o své vůli, dopustil se možná trestného činu obecného ohrožení. V takovém případě bych společenství vlastníků doporučil podat trestní oznámení. V současné době ještě čekáme na vyhotovení oficiální zprávy od hasičů,“ uvedl Mužík.

Kontakt na obyvatelku vyhořelého bytu, která se nyní zřejmě zdržuje u rodičů, jsme se pokoušeli získat od pracovnice BytRealu. Ta nám ale odmítla poskytnout telefonní číslo. Nevyšla vstříc ani naší prosbě o to, aby ženě nejprve zatelefonovala sama a nechala jí samotné na zvážení, zda Deník kontaktuje.

Vyšetřováním požáru se nyní zabývají vyšetřovatelé z řad hasičů i policie. Už nyní je ale zřejmé, že požár podle všeho zapříčinila dětská hra se zápalkami.