Radní obvodu v prosinci souhlasili s tím, že podél Malostranské ulice ustoupí nové silnici asi 40 metrů široký a 60 metrů dlouhý pruh vzrostlých stromů na Homolce. Nová komunikace, která tu místo nich vyroste, se pak bude moci napojit na Slovanskou třídu na náměstí Milady Horákové kolmo, což je požadavek dopravních policistů.

„Kácení Homolky jsme se bránili 13 let. Současná dopravní situace na náměstí Milady Horákové je však už natolik neúnosná, že bylo nutné ustoupit. Každé řešení je už nyní lepší než současný stav,“ uvedl starosta Slovan Lumír Aschenbrenner (ODS). Potvrdil, že druhý městský obvod začal intenzivně vyjednávat s městem o zahájení příprav stavby.

„Jde o nejkritičtější místo na Slovanech, kde dochází na křižovatce bez semaforů denně k problémům. Je třeba jednat okamžitě,“ tvrdí Aschenbrenner. Podle plzeňského primátora Pavla Rödla (ODS) se už vedení města a slovanský obvod dohodly. „Rekonstrukcí náměstí se začnu zabývat v příštích týdnech a předpokládám, že stavba by mohla být zařazena do rozpočtu města v příštím roce,“ uvedl technický náměstek primátora Petr Rund (ODS).

Investice do budoucí stavby odhaduje šéf stavebního odboru slovanské radnice Josef Koželuh na necelých 200 milionů korun včetně DPH. „Odhad z roku 2005 hovoří o 120 milionech bez DPH. Od té doby se ceny pohnuly,“ dodal. Optimální varianta pro rekonstrukci náměstí Milady Horákové se hledá ve městě od roku 1994. Postupně byly projednávány různé tvary křižovatek včetně podtunelování Slovanské třídy či vykácení části Homolky. Právě to teď vypadá nejschůdněji.

Aschenbrenner upozornil na neúnosnou situaci na posledním jednání také městské zastupitele, kde argumentoval smrtelnou dopravní nehodou, při níž zemřela na Malostranské ulici chodkyně. Tehdy však primátor označil jeho argumenty za populistické. Policisté řadí křižovatku na náměstí Milady Horákové k těm s častějším výskytem nehod. „Od ledna do listopadu 2007 došlo na náměstí Milady Horákové a jeho okolí přibližně k 25 dopravním nehodám, což lze hodnotit jako vyšší průměr,“ uvedla policejní mluvčí Martina Hábrová.