Doubravka přišla soutěžit spolu s babičkou, která si sice jako dítě s Merkurem nehrála, ale teď si ho užívá se svou vnučkou.

Eliška přišla soutěžit s tatínkem, aby využili deštivý den. „Stavím domeček na kolečkách, nejradši stavím holčičí věci. Mám ráda i lego, ale Merkur je lepší,“ myslí si Eliška.

Závod o nejhezčí výtvor ze stavebnice byl spojen s výstavou konstrukčních stavebnic. Ty slouží nejen jako zábavná a vzdělávací hračka, ale pomáhá i vědeckým účelům. Pokud si chtějí technici vyzkoušet, zda jejich vynález bude fungovat v praxi, sestaví ho právě z této stavebnice.

„Na této výstavě jsou k vidění konstrukční stavebnice ze dřeva, kamene a kovu. Právě tyto kamenné stavebnice jsou nejstarším objektem na výstavě. Já osobně si nejvíce vážím předchůdce Merkuru, který pochází z roku 1925 a jmenuje se Inventor,“ popisuje organizátor výstavy a vedoucí plzeňského kroužku stavebnice Merkur Martin Moravec.

Ten je vášnivým sběratelem všech možných konstrukčních stavebnic, které se právě ocitly na této expozici.

„Doma jsem si na ně vyhradil kotelnu. Sem jsem přinesl jen nepatrný zlomek svých stavebnic,“ usmívá se Moravec, který je velkým obdivovatelem zakladatele Merkuru Jaroslava Vancla. Ten se kvůli komunistickému režimu musel své továrny na stavebnice vzdát a splácet dluhy z platu obyčejného dělníka. Zemřel v roce 1980, takže se navrácení své továrny nedožil.

„Jelikož měl jen dědičky, které o stavebnici nejevily velký zájem, prodaly továrnu. Naštěstí muži, který po krátkém přemlouvání pokračoval v tradici,“ vysvětluje Moravec.

Merkur je považován za klučičí hračku, ale na soutěži se objevilo hodně dívek.

„Holkám od sedmi do deseti let jde stavění většinou lépe než klukům,“ dodává Moravec.