Pro vesničku se 114 obyvateli je to velká událost a šance, jak přilákat nové lidi a snížit věkový průměr. Severoplzeňské Hněvnice se rozhodly pro malou obytnou zónu.

Už když budoucí parcely vloni schválili zastupitelé v územním plánu, začali se podle starosty Milana Bouzka objevovat první zájemci. A není divu, stavební parcely jsou obecně velmi žádaná věc.

„Parcely vzniknou na konci obce ve směru na Lhotu. Šest bude obecních, jedna soukromá, každá větší než tisíc metrů čtverečních. Teď se je chystáme zasíťovat – vytvořit přístupovou komunikaci, dovést k nim elektřinu, vodu,“ popisuje starosta s tím, že obec už má dva vážné zájemce, ačkoliv ještě nestanovila cenu.

Ilustrační foto
Řidiče v létě potrápí uzavírky

Pro Hněvnice to znamená první velkou výstavbu od druhé světové války. „Za tu dobu vznikly jen dva domy v intravilánu. Doufáme, že se nám podaří přitáhnout nové a hlavně mladé lidi a obec se rozroste,“ přeje si starosta.

Obec na pomezí severního Plzeňska a Tachovska může zaujmout například dobrou dopravní dostupností. Leží nedaleko dálnice D5 a jízda do Plzně zabere méně než půl hodiny.

Michaela Džupinová, ředitelka realitní kanceláře Pubec, říká, že dobrá dopravní dostupnost patří k tomu, co u zájemců o bydlení rozhoduje nejvíce. „Nezáleží na tom, jestli je obec malá nebo větší. Když je dobrá dostupnost, lidé si mohou například nakoupit v Plzni nebo jiném blízkém městě. Občanská vybavenost přímo v obci je ale samozřejmě bonus,“ míní. Stavebních parcel je podle Michaely Džupinové na trhu dlouhodobě velmi málo. „Poptávky jednoznačně převyšuje nabídku a když se objeví dobře dostupný pozemek, klienti po něm sahají,“ říká ředitelka.

Fotografie z osvobození Plzně v roce 1945
Poznáte je? Plzeňan zveřejnil snímky z osvobození