Včera 20. června za tento čin obdržel z rukou plzeňského policejního ředitele Luboše Berky diplom.

„I přes svůj hendikep se neváhal obrátit na policejní hlídku, když v květnu viděl, jak se zloděj pokouší odcizit ze zaparkovaného vozu autorádio,“ řekl Berka.

„Jel jsem autem domů, a když jsem si všiml zloděje, vystoupil jsem. On se snažil ujet na kole. Zastavil jsem projíždějící hlídku policie a posunky jim naznačil, co se stalo,“ sdělil Korynta přes tlumočníka ze znakové řeči. Policisté ještě spatřili prchajícího muže, a tak k jeho dopadení stačilo několik okamžiků.

„Zadržený 31letý muž se ještě týž den kriminalistům přiznal k dalším pěti vloupáním do vozidel,“ uvedl policejní mluvčí Jaroslav Ibehej.

Hluchoněmý muž se svěřil, že toto nebyl první případ, kdy pomohl policii. „V Hypernově jsem viděl muže, jak krade dvě videa. I tehdy se ukázalo, že měl na svědomí krádeží více,“ sdělil Korynta.

Oznámit zločin policii není pro hluchoněmé jednoduché. „Na linku 158 není bohužel možné posílat textové zprávy z mobilních telefonů. Takto hendikepovaní lidé nás mohou kontaktovat faxem, zajít na služebnu nebo za ně musí telefon vyřídit někdo jiný,“ řekla policejní mluvčí Michaela Altmannová.

„Mohou i poslat SMS na linku 112 a policii s jejím obsahem seznámí operátor,“ dodala mluvčí záchranky Lenka Ptáčková.