Po chvíli se hrany válečku lehce zaoblí a vypadá to, že se i nafoukl. Za dalších několik desítek sekund se kousek hliníku rozžhaví do ruda. Displej vedle ukazuje více než 1300 stupňů Celsia. V tu chvíli David Rot vypne generátor a váleček zmizí. Hliník se právě neodstěhoval do Humpolce, jak se říká ve známém českém filmu, ale do misky pod přístrojem, je z něj jen rychle vychládající kovová loužička. Pokus s názvem Tavení ve vznosu je u konce, znovu se uskuteční až ve středu při další ukázce laboratoří v rámci Dnů vědy a techniky v Plzni. „Hliníkový váleček tavíme pomocí induktoru, kterým protéká elektrický proud o frekvenci 226 tisíc hertz. V zásuvce je přitom jen 50 Hz,“ vysvětluje David Rot, který na Katedře elektroenergetiky a ekologie Západočeské univerzity v Plzni pracuje jako odborný asistent a tajemník katedry. Tavení pomocí vysokofrekvenčního měniče je podle něj výhodné v tom, že tavený materiál není v přímém kontaktu s induktorem, kov totiž ve spirále z dutého měděného vodiče levituje. „Obdobná ukázka bude k vidění i v pátek a v sobotu na náměstí Republiky. Se silnějším generátorem budeme žhavit silnou tyč z oceli,“ slibuje Rot.

Ještě než se šestý ročník akce přesune do ulic, mohou zájemci nahlédnout do laboratoří mnoha kateder. Expozice je připravena i ve Vědecko–technologickém parku, na SOU elektrotechnickém ve Vejprnické ulici nebo v areálu Škody Holding.

Už v pátek se však Plzeňané s nejrůznějšími pokusy a technickými hejblátky a vymoženostmi mohou potkat přímo na náměstí nebo v Kopeckého sadech. „Katedra obecné fyziky představí Teslův transformátor. Ten vyrábí tisíce voltů, které se dají chytat do ruky,“ podotýká Miroslav Randa, který na Dnech vědy a techniky pravidelně spolupracuje. Připraveny jsou i pokusy s tekutým dusíkem, roboti nebo ekologické vozidlo budoucnosti.

„Cílem je vzbudit zájem veřejnosti o vědu a techniku a motivovat mladší návštěvníky k jejímu studiu,“ doplnila mluvčí univerzity Kamila Kvapilová. Vstup na veškeré akce je zdarma.

Dny vědy a techniky

12.–15. září: Návštěvy laboratoří, je nutná registrace na webu.
- Jak se dělá hologram? j Svět fyziky a her j Virtuální realita ve výrobě j Laboratoř obnovitelných zdrojů j Instrumentální metody v chemické laboratoři
16.–17. září: Interaktivní výstava v ulicích města
- Mimikry j Roboti a studenti j Obrábíme na ulici j Chemické divadlo j Brouci a hejblata j Astronomie a kosmonautika pro každého

- Program a registrace: www.dnyvedy.zcu.cz