On-line rozhovor najdete ZDE

Málo tekutin - rychlá cesta k močovým kamenům

Letní prázdniny se kvapem blíží a s nimi i zvyšující se venkovní teploty. Mnoho lidí tomu ale nepřizpůsobuje svůj pitný režim, který je zásadní pro správné fungování močových cest. Máme na mysli příjem NEALKO  tekutin. Své o tom vědí i lékaři na Urologické klinice ve FN Plzeň, které v letním období mnohem častěji navštěvují pacienti s problémy s močovými kameny.

Močové kameny v ledviněMočové kameny v ledviněZdroj: FN PlzeňTvorba močových kamenů je poměrně časté onemocnění, se kterým se během života setká až 5 % lidí. K jejich vzniku dochází nejčastěji mezi třicátým a padesátým rokem života a trpí jimi častěji muži. V posledních letech je ale zřejmý nárůst tohoto onemocnění i u dětských pacientů, za čímž stojí především změna stravovacích návyků, příjem vyššího množství živočišných bílkovin a nedostatečná pohybová aktivita.

Příznaky močových kamenů

Kameny mohou být objeveny náhodně při RTG vyšetření. Často jsou ale odhaleny při silné bolesti, tzv. kolice, která je vyvolávaná průchodem kamene skrz močovod. Bolest přichází ve vlnách podle toho, jak kámen putuje močovými cestami. V rámci institucionálního výzkumu ve FN Plzeň urologové spolupracují s odborníky z Kliniky zobrazovacích metod, a mají tak k dispozici rychlé a efektivní vyšetření pomocí počítačové tomografie. V případě, že nedojde k samovolnému odchodu kamenů, je nutné jejich odstranění šetrným endoskopickým zákrokem.

Přístroj pro drcení kamene rázovou vlnou spolu s RTG přístrojemPřístroj pro drcení kamene rázovou vlnou spolu s RTG přístrojemZdroj: FN Plzeň

Jak předejít tvorbě močových kamenů?

I zde platí, že nejdůležitější je prevence a neodkládat případná vyšetření. Dbejte proto na pravidelný rovnoměrný příjem tekutin během celého dne, vyvážený jídelníček a dostatek pohybu. V případě prvních příznaků, jakými jsou bolesti v podbřišku a v oblasti beder, bolesti při močení nebo krev v moči, neváhejte a kontaktujte svého praktického lékaře či urologa.

FN PlzeňFN PlzeňZdroj: FN PlzeňMUDr. Olga Dolejšová, Ph.D.
zástupce přednosty Urologické kliniky FN Plzeň