„Důležité je chodit se stále ptát. Zájem o brigády je velký, ale je třeba zkoušet štěstí,“ uvedla vedoucí plzeňské pobočky personální agentury Adecco Lucie Bočková.

Podobně to vidí i regionální manažer agentury Index Nosluž Jindřich Hodek. „Nabídky se objevují nárazově. V tuto chvíli se jedná především o krátkodobé brigády,“ sděluje Hodek.

Právě ty zaměstnavatelé studentům nabízejí nejčastěji. Dlouhodobější práce totiž brigádně dostávají spíše lidé, kterým už studium skončilo.

K dispozici bývají například pozice ve výrobě, třídění zásilek či katalogů nebo práce na pokladně. Hodinová mzda se většinou pohybuje od pětapadesáti do osmdesáti korun. Nejlépe placené jsou pak hostesky. Ty si mohou vydělat i sto korun na hodinu.

Podle teamleaderky agentury Manpower Evy Vyskočilové, kdo pracovat chce uspěje. „Dělnické procese jsou v nabídce téměř stále. Spousta studentů si ale vybírá. Čekají na lepší práci,“ podotkla Vyskočilová. Uchazečům o brigádu často pomůže, pokud už ve firmě někdy dříve působili a byla zde s nimi spokojenost.

„Brigádu jsem si našla přes rodiče. Týká se účetnictví. Je to dobrá práce za hodně peněz,“ pochvaluje si sedmnáctiletá Plzeňanka Magdaléna Planetová. Někteří studenti problém přivýdělku naopak neřeší vůbec. „Mám spoustu zájmů, hodně se věnuji hokeji. Mohu se také spolehnout na podporu rodičů. Kdybych ale měl čas, něco bych si našel. Bavila by mě třeba nějaká práce, kde je kontakt s lidmi,“ říká sedmnáctiletý Patrik Biskup ze Starého Plzence.

Už od dubna nabírají brigádníky v pivovaru Plzeňský Prazdroj. „V pivovaru není pouze pivovarská sezona, ale také sezona turistická. Proto náš pivovar přijímá pracovníky na krátkodobý úvazek, popřípadě na dohodu o provedení práce,“ konstatuje tiskový mluvčí Prazdroje Jiří Mareček.

Právě na jaře, kdy se začíná vařit pivo na léto, nastupují první lidé na výpomoc. „Nejčastěji pomáhají na stáčírně a vedle zvýšeného provozu vykrývají i některé zaměstnance čerpající dovolenou. S přicházející sezonou se počet brigádníků zvyšuje, například od května jsme kvůli přípravám na letní pivní sezonu přibrali dalších přibližně sto lidí, kteří pomáhají v provozu,“ upřesňuje.

V loňském roce našlo v pivovaru uplatnění kolem pěti set lidí. Letos to podle něho bude přibližně stejné. Část z nich zde pracuje dlouhodobě.

Hlavně vysokoškolské studenty zaměstnávají v létě ve Škodě Transportation. „Jsou to především ti, kteří s námi dlouhodobě spolupracují v rámci programů Trainee, Stipendium nebo Diplomové práce. Některé dceřiné společnosti nabírají také středoškoláky na pomocné technické práce,“ uvedla tisková mluvčí firmy Lubomíra Černá.

Hodinový plat brigádníka

Úklidové práce: 55–60 korun
Potravinářská výroba: 70 korun
Výpomoc ve výrobě: 70 korun
Třídění katalogů: 70 korun
Práce na pokladně: 80 korun
Obsluha stroje: 90 korun
Hostesky: až 100 korun