Budoucí pořadatel přitom bude mít horší podmínky než kdykoliv jindy. Dotaci na festival totiž město zkrouhlo z milionu na 600 tisíc korun. Navíc v prvním kole výběrového řízení na pořadatele neuspěl žádný ze tří žadatelů, mezi nimi ani agentura DominikCentrum, která festival organizovala v minulosti.

Podle náměstkyně primátora pro kulturu Marcely Krejsové (ODS) ale není vyhlášená letní kulturní akce ohrožena. „Vypíšeme nové řízení, pořadatel se určitě najde,“ prohlásila Krejsová.

Do tendru šly letos kromě DominikCentra i plzeňské agentury Nashledanou a R. L. A. Stallion. Jenže firma Nashledanou nedodala podle Krejsové požadovaný rozpočet akce, DominikCentrum zase městu včas nevyúčtoval pořádání loňského ročníku a R. L. A. Stallion nabídl multižánrový festival Plzeň–město slunce, kterým však příliš nezaujal. „Nelíbil se výběrové komisi a přiznám se, že mně také ne,“ uvedla Krejsová.

Problém si zavařil i DominikCentrum. Tím, že nevyúčtoval včas předchozí ročník, si k letošnímu pořadatelství zřejmě definitivně uzavřel cestu. „Doporučuji mu, aby se tento rok raději nepřihlašoval,“ prohlásila Krejsová. Ředitel DominikCentra Ivan Jáchim řekl, že lituje toho, že vyúčtování včas nepřipravil. Přesto zvažuje, že zkusí podat přihlášku i do druhého kola tendru pro letošní rok.

Potencionální organizátoři se shodují, že za 600 tisíc korun nelze udržet festival v podobě a délce, na který byli Plzeňané zvyklí. Podle Krejsové se rýsuje i možnost, že by se festival v budoucnu spojil s Pilsnerfestem, který Plzeňský Prazdroj přesouvá na konec letních práznin. Letos se ale akce téměř jistě nespojí.

Festival s názvem Struny na ulici začal pod hlavičkou Espritu pořádat jeho pozdější ředitel Hanuš Klůs v roce 1994. V roce 2006 byl Klůs městskou radou odvolán z funkce a Espritu město pořadatelství sebralo. Ve výběrových řízeních pak tři roky po sobě vítězil jako pořadatel DominikCentrum.