Rada Plzeňského kraje jmenovala ve čtvrtek ředitelem krajské záchranky Romana Svitáka, kterého jí doporučila sedmičlenná výběrová komise. Lékař, který ve Zdravotnické záchranné službě Plzeňského kraje na částečný úvazek pracuje už od roku 1996, do své funkce nastupuje od 1. července.

„Ze čtyř uchazečů předložil pan Sviták nejlepší koncepci, navíc dobře zná prostředí záchranky. Je také pro zaměstnance nejlépe akceptovatelný,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek, podle něhož je nyní právě na novém řediteli, jak se mu podaří naplnit vize, které výběrové komisi předložil.

„Chci hlavně komunikovat, protože s tím všechno stojí a padá. Doufám, že se díky lepší komunikaci uklidní nejen situace na pracovišti, ale chtěl bych záchranku představit veřejnosti v lepším světle,“ uvedl Sviták, který v současnosti pracuje na ARO Fakultní nemocnice v Plzni. „Mé uvolnění už je domluvené,“ dodal lékař.

Že by nový ředitel mohl atmosféru na záchrance pročistit, věří i sami záchranáři. Volba Romana Svitáka jim dává naději. „Tento lékař to tady zná a profesně i lidsky se mi jeví férově, tak doufám, že mu funkce nestoupne do hlavy,“ vyjádřil se včera jeden ze záchranářů, který by novému šéfovi doporučil i některé personální změny ve vedení. „Se současným managementem by to asi úplně nefungovalo, ta nedůvěra už je mezi námi. Lepší by bylo, kdyby nastoupil někdo, komu bychom mohli věřit,“ dodal záchranář.

Záchranka nyní čelí 21 žalobám ze strany svých zaměstnanců z plzeňského stanoviště, kterým se nelíbí, že jim vedení v letech 2006–2008 odebralo osobní příplatky.

Minulý pátek uznal okresní soud jednu ze žalob jako oprávněnou, záchranka se proti rozhodnutí zřejmě odvolá.