Řeky, které hrozily záplavami, se totiž už téměř 24 hodin v kuse vrací do svých koryt a vody v nich ubývá.

První stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, platil v úterý už jen na Úhlavě ve Štěnovicích, kde hladina lehce převyšovala limitní výšku 160 centimetrů. Obavy ze stoupající vody v Berounce se naštěstí nepotvrdily. Řeka kulminovala dříve, než stihla svého prvního povodňového stupně dosáhnout.

Lidé, kterým voda v noci na pondělí zatopila zahrady, teď zjišťují, jakou škodu živel napáchal. „Naštěstí se nic moc nestalo,“ řekla Deníku Marie Navrátilová z chatové oblasti poblíž Přeštic. „Rozvodněná Úhlava nám sice zatopila zahradu, ale kromě nějakých poničených květin a jahod nám žádnou větší škodu nezpůsobila,“ dodala s úlevou.

Marcela Lišková, jejíž chatka stojí jen pár metrů od koryta řeky, už takové štěstí neměla. „Voda se nám dostala do chatky, budeme muset vyházet nějaké koberce a taky nám to trochu rozmočilo některé kusy nábytku, ale škoda je zanedbatelná, spíše s tím bude spousta práce,“ povzdechla si žena s tím, že hlavním problémem byla rychlost, s jakou se povodeň objevila. „Manžel mi volal, abych se na chatu raději zajela podívat, než jsem sem ale dorazila, už jsme měli na zahradě čtvrt metru vody, byla to otázka půl hodiny,“ vysvětlila Lišková s tím, že ani jejich zahrada nebyla uchráněna před zničením záhonků a trávníku.

Ačkoliv meteorologové předpovídají déšť i na středu, silnější rozvodnění toků by srážky přinést neměly. Už ve čtvrtek by se přitom mělo počasí začít rapidně zlepšovat a přeháňky se až do konce týdne budou na Plzeňsku objevovat spíše výjimečně především v podobě krátkodobých bouřek z horka.