Kniha Historie turistiky v Plzeňském kraji vznikla za neuvěřitelné čtyři měsíce a je zřejmě první svého druhu v republice, jejími autory jsou vydavatelka časopisu Vítaný host Hana Voděrová, Luděk Krčmář ze Západočeského muzea v Plzni a památkář David Růžička. „Nejpříjemnější bylo shánění informací o počátcích cykloturistiky. Dostaly se mi do ruky časopisy z počátku 19. století, kde byly neuvěřitelné podrobnosti – kdo, kam jel na kole, jak je tam lidé přijali a podobně,“ popisuje práci Hana Voděrová. Rodilá Plzeňanka a patriotka o sobě tvrdí, že ´její srdce tluče na Šumavě´. „Pořád je tam co objevovat,“ dodává Voděrová.

Kniha přináší nejen zajímavý pohled do historie turistických cílů, ale také osobní příběhy. „Bývalá provozovatelka rozhledny Krkavec u Plzně například vzpomíná, jak s napětím sledovali počasí. Když bylo celý týden pěkně, připravili jídla víc. A když pak v neděli pršelo, měli problém, co s tím. Lednice nebyly a všechno skladovali ve sklepě,“ vzpomíná na práci s pamětníky autorka.

Tuto publikaci však zájemci zatím v knihkupectví nekoupí. „První náklad chceme jen pro naše partnery,“ upozorňuje vedoucí kultury a cestovního ruchu na Krajském úřadu Alena Svobodová s tím, že komerční dotisk pro veřejnost má vzniknout ještě letos. „Už teď se mě spousta lidí ptá, kde se dá kniha sehnat. Po křtu na brněnském veletrhu to u stánku Plzeňského kraje vypadalo jako ve čtenářském kroužku. Každý listoval,“ připomíná Hana Voděrová.

Plzeňským krajem a bavorským příhraničím, Pivní stezky a s nimi související mapa pivovarů a turistických cílů, které vznikly díky dotaci z Evropské unie, budou k mání v infocentrech v kraji. „Šest stezek, patnáct pivovarů a některé turistické zajímavosti v jejich okolí, recepty a fotografie,“ přibližuje průvodce po malých a velkých pivovarech Svobodová.

Oba ´pivní´ tituly vyšly v nákladu čtrnáct tisíc kusů, turistický průvodce po kraji a německém příhraničí pak v počtu 3500 ks česky a 1500 ks německy.

Kromě těchto publikací vznikají i další. „Připravujeme brožuru o netradičních místech pro svatbu, budou zde informace o místě, možnosti ubytování nebo třeba místní recepty,“ popisuje šéfka odboru. Kromě hradů, zámků nebo parků z regionu i příhraničního Bavorska sem chce kraj zahrnout i nabídku sňatku pod vodou nebo ve vzduchu.

Kvůli vzniku také před časem oslovili veřejnost s prosbou o fotografie z netradičních svateb. „Sešlo se jich opravdu hodně, například i ze sňatku, který se konal v plzeňské Škodovce,“ připomněla Ilona Šnebergerová z oddělení cestovního ruchu. Publikace, která také vzniká s finanční pomocí EU, má vyjít začátkem dubna. I tento titul bude dostupný v krajských a bavorských infocentrech.