Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historie je jako obrazová galerie, kde je málo originálů

Plzeň – Ten, kdo nezná historii, bude nucen ji prožít znovu. Takové bylo letošní téma Ceny Jana Palacha, která byla výjimečně vyhlášena kvůli jubilejním Slavnostem svobody. Nejlepší úvahu ve francouzštině napsala Tereza Kydlíčková.

16.5.2015
SDÍLEJ:

Letošní laureátkou Ceny Jana Palacha se stala studentka Církevního gymnázia Plzeň Tereza Kydlíčková.Foto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Studentka 3. ročníku Církevního gymnázia Plzeň se přitom zajímá hlavně o přírodní vědy, na něž se v rámci studia také zaměřuje. „Zaujalo mě téma a motivovala mě moje učitelka, takže jsem se nakonec přihlásila," odůvodnila Kydlíčková. Velkou jazykovou průpravou, z níž čerpala při zpracování úvahy, byl roční pobyt ve Francii. „Tam jsem se naučila metodiku, jak podobné práce psát. A samozřejmě se taky zlepšila ve francouzštině. Shromáždila jsem si všechny nápady, které přicházely. Pak jsem si dílo rozdělila do několika bodů a nakonec ho tematicky rozčlenila," popsala proces Kydlíčková.

Předtím, než se pustila do tvoření, hledala inspiraci v knihách a na internetu. V textu citovala třeba výroky filozofa Friedricha Nietzscheho nebo sociologa Alexe de Tocquevillea. „Druhý zmiňovaný řekl, že historie je obrazová galerie, kde existuje málo originálů, ale mnoho kopií. Myslím, že je to hezká metafora stálého opakování historie," zhodnotila Kydlíčková. V závěru své úvahy také uvedla příklad z našich dějin, který by se podle jejího názoru neměl opakovat. „Překvapilo mě, že někteří umělci se nejdříve hlásili k nacismu. Ti samí lidé o pár let později prohlašovali věrnost komunistické straně. Považuji to za chybu, z níž je potřeba se poučit," zdůraznila.

Propracovanost a originalita úvahy nakonec přinesla Kydlíčkové v soutěži Cena Jana Palacha prvenství. „Vůbec jsem to nečekala a ocenění je pro mě velice důležité. Vážím si zakladatelů, kteří bojovali za svobodu a měnili naše dějiny," uzavřela dívka, jež přebírala certifikát v rámci Slavností svobody přímo z rukou belgických veteránů. Jako odměna čeká na Kydlíčkovou týdenní vzdělávací pobyt v Liège, kde absolvuje stáž na úřadě. Kromě toho pravděpodobně osobně navštíví rodiny některých belgických válečných hrdinů, s nimiž se setkala v západočeské metropoli.

Soutěž je určená studentům středních škol a gymnázií a založili ji v roce 1990 veteráni Bratrstva 17. střeleckého praporu z Belgie, kteří osvobozovali Plzeň v roce 1945 společně s americkou armádou generála Pattona. Ačkoli je soutěž vyhlašována každé dva roky, letos se konala kvůli 70. výročí osvobození mimořádně.

Autor: Klára Mrázová

16.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie kontroluje kotoučky z tachografu. Ilustrační foto.

Šoféři nedodržují přestávky

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

Dobříč – Malíř a ilustrátor Václav Karel se narodil v roce 1902.

V centru Plzně nefungovaly semafory, dopravu řídila policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení