Tak například oběma sborům zůstaly po Němcích historické stříkačky, které se vozily za koňským spřežením. Postupně se je oba sbory snaží zrekonstruovat, aby s nimi mohly dělat parádu. „Jedno kolo ale stojí pět tisíc, takže musíme dělat hodně diskoték, abychom na to vydělali,“ svěřil se zástupce starosty SDH Hunčice Luboš Hakr.

Kdyby tady ale hořelo, vezmou hasiči stříkačky moderní a udělají buď dálkové vedení vody, nebo je zapřáhnou za traktor, protože cisternu ani jeden z obou sborů nemá. S požárem se ale naštěstí potýkají jen výjimečně. V Luhově prý hořel před třemi roky les. „Dali jsme vodu na multikáru, zajeli až k tomu a s pomocí kýblů, lopat a krumpáčů jsme si s tím poradili,“ vzpomíná nejstarší člen SDH Luhov 85letý František Hora, který s Jaroslavem Komárkem a s pomocí chatařů požár uhasil. Spíš než s ohněm bojovali luhovští hasiči v poslední době s vodou. Na konci května 2006 totiž obec vyplavila povodeň po přívalových deštích, a tak začal úklid a odčerpávání vody a bahna ze sklepů a studní. Povodeň přišla dokonce dvakrát za sebou během jediného měsíce. Ani Hunčičtí nemusí naštěstí zasahovat u požárů až tak často. Vzpomínají na požár seníku v prasečáku a odhadují, že to mohlo být tak před deseti lety.

A tak se hasiči z Luhova a Hunčič starají o údržbu techniky a také o zábavu v obcích. „Minulý týden jsme dělali maškarní bál pro děti pro dospělé. Pak třeba stavíme májku, děláme předmájovou zábavu s muzikou a různé další zábavy,“ říká starosta SDH Luhov Jan Kocourek. „My také děláme zábavy, dětský den nebo májku. A pomáháme třeba na statku, když je potřeba. Jeho majitel je náš člen a vozí nám třeba stříkačku za traktorem, takže si vycházíme vstříc. Když je tam selský den, staráme se o parkoviště a podobně,“ sdělil Hakr.

Hasiči z Luhova a Hunčic se věnují i soutěžím v požárním sportu. Jedenkrát do roka změří Hunčice s Luhovem své síly na okrskové soutěži, v jejimž pořádání se sbory v okrsku střídají. Hunčice mají navíc ženské družstvo, které se dalo loni dohromady. A už z prvních závodů si děvčata vezla pohár. „Byly jsme třetí ze třech. Mohly jsme být ale druhé, ale nepovedla se nám štafeta. Letos ale natrénujeme a poslední nebudeme,“ konstatovala velitelka hunčických žen Lenka Hakrová.

Luhovští hasiči si dali společně s myslivci do kupy zbrojnici, která zároveň oběma spolkům slouží jako klubovna. SDH Luhov rovněž převzal líšťanskou zbrojnici kvůli zrušení zdejšího sboru. „Veškeré vybavení jsme se rozhodli tam ponechat a v případě požáru v Líšťanech ho použít. Kdybychom se tak nerozhodli, tak by se vybavení SDH Líšťany už nikdy nepoužilo a v dalších časech ani nenašlo. Jsme ale rozhodnuti v případě založení nového sdružení SDH Líšťany vše zpět předat,“ dodal Kocourek.