Podle ředitele podniku Miroslava Hucla zájem o vyjížďky klesal. „Výlety sloužily zároveň jako reklama pro nás a také pro památkáře. Ovšem je jasné, že památky se příliš nemění, hrady a zámky jsou každý rok stejné, stejně jako autobusy, a lidé by raději viděli něco nového,“ konstatoval Hucl.

Oba autobusy – Škoda 706 RTO i Karosa ŠL 11 Turist – vloni z plzeňského nádraží vyrážely například na zámek v Manětíně nebo ve Spáleném Poříčí, zájem byl také o vyjížďky na hrad Rabí nebo vodní hrad Švihov. Jedna jízdenka stála dospělého 200 korun, v její ceně byl započítán i vstup na vybranou památku.

Kateřina Šimková z Plzně v loňském roce absolvovala většinu výletů. „Chtěla jsem hlavně na severní Plzeňsko – Plasy, Kralovice, Manětín. V Kralovicích jsem totiž vyrůstala a dlouho jsem tam nebyla. navíc když jsem se mohla svézt stejným autobusem, který mě vozil před třiceti lety, bylo o víkendových rodinných výletech rozhodnuto,“ popisovala žena.

„Lidí přesto postupně ubývalo. Výlety nebyly přímo ztrátové, ale staly se pro nás zkrátka neekonomickými,“ pokračoval ředitel.

Historické vozy teď budou ČSAD vypravovat jen někdy. „Budeme dále spolupracovat s památkáři, a když se na některém jejich objektu bude dít zajímavá akce, autobusy vyjedou. Stejně tak jako na přání skupin,“ dodal Hucl.