Na první pohled vypadají jako běžní gumoví medvídci a lákají ke snězení. Tato „cukrovinka“ ale obsahuje hexahydrokanabinol, zkráceně HHC. Látku, pocházející z konopí, která se sice smí v ČR legálně prodávat, ale lékaři upozorňují, že může způsobit vážné zdravotní problémy. Obětí předávkování jsou bohužel i kluci a děvčata mladší 18 či dokonce 15 let. Potvrzují to zkušenosti lékařů a záchranářů ze západu Čech. Jeden z nich nazval způsob, kdy se tato nebezpečná látka nabízí v podobě dětských bonbonů, vyloženě zákeřným a morálně pokleslým.

Zdroj: Kopecká Jana

Karlovarská nemocnice před několika dny oznámila, že jen od počátku letošního roku skončilo v její péči osm dětí a mladistvých předávkovaných volně dostupným doplňkem stravy s obsahem HHC. Podobné případy byly zaznamenány i v Plzeňském kraji. „Mohu potvrdit, že jsme se setkali s voláním k intoxikacím, kdy rodiče dětí či mladistvých nevylučují, že to může být následek pozření látky HHC. Někdy jsou přítomny i halucinace a bludy,“ řekla Deníku mluvčí Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje (ZZS PK) Mária Svobodová s tím, že to, zda skutečně bylo příčinou zdravotních problémů požití výše uvedeného kanabinoidu, ale musí potvrdit až lékařské vyšetření a odběr krve.

Zkušenosti s otravou HHC mají i na dětském oddělení Domažlické nemocnice. „V loňském roce jsme se setkali třikrát s akutní intoxikací HHC, přičemž všechny případy byly ve druhé polovině roku,“ uvedla primářka dětského oddělení Domažlické nemocnice Lenka Dvořáková. Doplnila, že ve dvou případech byla látka požita ústy, pravděpodobně jako bonbon (šlo o dívky 14 a 16 let) a jedenkrát ve formě elektronické cigarety (chlapec 16 let). Mluvčí nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška doplnil, že na dětských odděleních v Klatovské a Rokycanské nemocnici se zatím s dětským pacientem s intoxikací HHC nebo kratomem, což je obdobně nebezpečná látka z listů stromu rostoucího v jihovýchodní Asii, nesetkali. Intoxikaci dětí HHC nezaznamenali dle mluvčí Gabriely Levorové ani ve Fakultní nemocnici Plzeň.

Přípravky s HHC nabízené v automatech v Karlových Varech.
Řešme urychleně HHC, prosí ředitelka školy, z níž tři žáky odvezla záchranka

Zdravotníci upozorňují, že požití medvídků s HHC způsobuje halucinace, agresivitu, úzkost, ale také může dojít k bezvědomí a ohrožení životních funkcí. Primářka Dvořáková upřesnila, že jejich pacienti si stěžovali na intenzivní bušení srdce, žaludeční nevolnost až zvracení a sucho v ústech. „Byla pozorována i agresivita nebo naopak spavost a v jednom případě i křeče,“ popsala Dvořáková.

„Protože tyto preparáty jsou v rámci legislativy ČR brány jako doplňky stravy a lze je legálně volně zakoupit v automatech či na internetu, dovolujeme si jako zdravotnické zařízení touto cestou apelovat na veřejnost a rodiče školáků a studentů, aby se nákupu těchto přípravků vyvarovali," upozornila Karlovarská nemocnice.

„Považuji za vyloženě zákeřné a morálně pokleslé prodávat takovou věc v podobě gumových medvídků, aby to lákalo hlavně děti. Snad vláda tuto látku rychle zreguluje,“ uzavřel vedoucí lékař výjezdové oblasti Západ ZZS PK Robin Šín.