Jenže proti tomu je, vzhledem k počtu těchto zařízení na svém území, třetí plzeňský obvod. Přes dva tisíce hracích automatů, z nichž plyne do kasy nezanedbatelný obnos, logicky zakázat nechtějí. „Musíme se chovat jako dobří hospodáři, tyto příjmy tvoří pětinu našeho rozpočtu. Z čeho bychom pak uklízeli ulice nebo sekali trávu,“ obhajoval stanovisko místostarosta třetího obvodu Radislav Neubauer (ČSSD).

Zatímco ostatní na svém území herny nechtějí, tento obvod je pro částečné omezení, díky němuž by se tato zařízení nesměla objevovat 100 metrů od škol a veřejných budov. Tím by se počet hracích automatů snížil zhruba na čtyřicet procent. Vše se rozhodne v dubnu nebo květnu letošního roku.

Velká koncentrace těchto zařízení například v ulicích Tylova či Kollárova je však do očí bijící. Není divu, že třetí obvod s přehledem převyšuje v počtu hracích automatů ostatní obvody až o čtyřnásobek. Blikající transparenty, lákající návštěvníky na jackpoty a statisícové výhry, jsou v současné době v rukou především vietnamských majitelů. Ti si z herních automatů udělali slušný byznys a vlastní naprostou většinu heren a nonstopů, které jsme navštívili.

V dopoledních hodinách podle jejich slov moc lidí nechodí, avšak s blížícím se večerem jejich počet narůstá a někteří hráči zůstávají u piva a blikajícího přístroje až do ranních hodin. Stejně jako se četnost návštěvníků zvyšuje v období po výplatách. Centrum je heren sice plné, ale pouze v jednom případě jsme narazili na čerstvě zavřenou provozovnu. Konkurenční boj očividně nehrozí a každá herna si na sebe minimálně vydělá. Není divu, když se jedná o hazard, který si vždy najde své zájemce.

Zda zavřených podniků bude přibývat, se uvidí v dubnu či květnu, kdy zastupitelé města rozhodnou, jaká bude budoucnost herních automatů v Plzni. Je jasné, že třetí městský obvod bude o budoucnost těchto míst bojovat zuby nehty díky příjmům, které mu z těchto problémových zařízení plynou. Je pro něj lepší okleštěná verze než žádná.

Navíc se obává heren vznikajících na černo, jejichž potírání by bylo problémovější než omezení těch legálních. S těmi není taková starost a to, že se v jejich okolí hromadí často problémoví občané, už je vedlejší. Zisk je pro město nezanedbatelný i přes problémy, které herny svou existencí přitahují, včetně drobné kriminality. Někteří gambleři totiž finance nezískávají jen legální cestou.

Milan Říský