Henri de Blowitz
Režie: Braňo Holiček
Scéna: Nikola Tempír
Kostýmy: Anna Forstová
a Nikola Tempír
Dramaturgie: Ladislav Stýblo
a Julek Neumann
Hudba: Antonín Dvořák
Hrají: Tereza Dočkalová, Lenka Langová, Zuzana Slavíková, Tomáš Dianiška, Martin Hruška, Radek Valenta a Ondřej Volejník
Stopáž: 90 minut (hraje se bez přestávky)
Premiéra: 20. listopadu 2015 v Divadle pod Palmovkou (druhá premiéra šedesáté osmé divadelní sezony 2015/2016)

Pražské Divadlo pod Palmovkou nasadilo 20. listopadu jako druhou premiéru letošní sezony hru Henri de Blowitz. Jejím hrdinou je stejnojmenný rodák z jihoplzeňský Blovic.

Nad jeho životopisem se stále vznáší řada otazníků. Jisté však je, že se roku 1871 stal novinářem Timesů, psal rozhovory například s německým říšským kancléřem Bismarckem, španělským králem Alfonsem XII. či papežem Lvem XIII. a jeho husarským kouskem bylo roku 1878 získání Berlínské smlouvy a její zveřejnění v den, kdy ji evropští politici podepisovali.

V představení se objeví Tereza Dočkalová, Lenka Langová, Zuzana Slavíková, Tomáš Dianiška, Martin Hruška, Radek Valenta a Ondřej Volejník. Kdo z nich Blowitze hraje? Vlastně všichni včetně žen. „Především ale Martin Hruška. Je to drobná záludnost," nechal se slyšet režisér inscenace Braňo Holiček.

Blovickou novinářskou hvězdu navíc ještě v letošním roce čeká výročí – před dvěma lety si město připomínalo 110 let od jeho úmrtí a letos 28. prosince uplyne 190 let od Blowitzova narození.

Autory z Divadla pod Palmovkou si Henri de Blowitz získal snadno. Prožil toho tolik, že by se mohlo snadno zdát, že jde o fiktivní osobu. „Na rozdíl od smyšlených literárních postav však skutečně žil. I ty nejfantastičtější historky z jeho života vycházejí alespoň částečně ze skutečnosti," dodal režisér Holiček, kterého zarazilo, že o tomto velikánovi nikdo nic neví, i když se zapsal do historie světové žurnalistiky.

„Zaujalo nás to jako téma," vysvětlil režisér s tím, že u nás dosud nebyla publikována žádná Blowitzova biografie, jeho dílo není běžně dostupné a v českém prostředí zatím o něm vznikla jediná seriózní práce – diplomová práce Jany Němcové Zahraniční zpravodaj v 19. století: pařížský dopisovatel Opper de Blowitz a jeho časy v Timesech.

Autoři inscenace z diplomové práce vycházeli a použili také Blowitzovy memoáry (My memoirs, vyšlo v angličtině, pozn red.). Fakta doplnili fikcí a dali vzniknout současnému pohledu na Blowitzovu osobnost i na dobu, v níž žil a psal.

Podle mluvčí Divadla pod Palmovkou Vlaďky Němcové vydrží inscenace Henri de Blwowit v repertoáru pražské scény dva tři roky. „Obvykle to tak bývá, ale jsou i výjimečná představení, která hrajeme déle," řekla.

Blovičtí i všichni, kteří mají o hru zájem, tedy mají na návštěvu divadla spoustu času. Není navíc vyloučeno, že z Blovic pod Palmovku vyrazí i autobus – tamní lidový dům zájezdy na muzikály i jiná představení čas od času pořádá. „Do konce tohoto roku to už určitě nebude, ale pokud bude příští rok zájem a podařilo by se autobus obsadit, rádi zájezd zařídíme," dodala vedoucí lidového domu Ladislava Krňoulová.