Ve čtvrtek to zopakoval při návštěvě Plzně americký vědec Theodor Postol. „Nejsou to žádné složité výpočty. Podle výkonu a velikosti antény, a tyto parametry jsou známy, lze dosah radaru spočítat. Nemůže mít dosah 2000 kilometrů, jak tvrdí americká vláda. Pentagon přišel dokonce s dosahem 4 000 kilometrů. To už je ale sci–fi ne věda, je to záměrné šíření nepravdivých informací,“ tvrdě kritizuje oficiální zprávy vědec z Massachusetts Institute of Technology.


Postol si myslí, že tým okolo prezidenta George Bushe chtěl protiraketový systém prosadit ve střední Evropě stůj co stůj, i kdyby měl být zpočátku nefunkční. „Pak už se s tím totiž nedá nic dělat,“ doplňuje vědec.


On i nová hejtmanka Plzeňského kraje věří, že nastupující americký prezident Barack Obama funkčnost a hlavně smysluplnost radaru ještě prověří. „Věřím v revizi na základě těchto argumentů,“ doufá Milada Emmerová. Podle hejtmanky Postolovy výpočty jasně ukázaly, že radar k deklarovaným účelům sloužit nemůže. „Matematika je věda, kterou nelze obejít,“ podotýká Emmerová.


Hejtmanka připomněla i zdravotní rizika plánovaného radaru. „Mužská plodnost je nedobrá a nám jde o podporu populace. Radar by mohl způsobit problémy, i proto je nežádoucí,“ doplňuje.
Postol podle svých slov nabízel své argumenty představitelům vládních stran, nakonec se s ním sešli pouze zástupci Strany Zelených. Vědec je v Česku na pozvání Greenpeace, která umístění radaru dlouhodobě odmítá.
Sociální demokracie na úrovni kraje podepsala s komunisty prohlášení, ve kterém se shodují na zamítavém postoji vůči systému protiraketové obrany.