Cenu udělí letos poprvé a kromě Gotta ji dostane také vysokoškolský pedagog a autor slovníku cizích slov Lumír Klimeš a sportovkyně Anna Maurerová. V Plzni stála u zrodu ženské házené i moderní gymnastiky a je autorkou mnoha pódiových skladeb a cvičení pro sokolské slety.

„V dnešní době stále více postrádáme kladné vzory a já bych chtěla oceněním vyzdvihnout lidi, kteří dosáhli významných úspěchů a mají vztah k našemu kraji,“ vysvětlila Emmerová.

Podotkla, že na Karla Gotta myslela už dříve, ale letos, v roce jeho sedmdesátin, vidí k ocenění nejvhodnější příležitost. „Přijal to s velkým potěšením a slíbil, že na slavnostní předání přijede 2. listopadu do Měšťanské besedy,“ dodala hejtmanka s tím, že večer má Gott v Plzni ještě koncert s Evou Urbanovou.

Právě s životním jubileem hodlá hejtmanka spojovat ocenění i v příštích letech. „Lidé mohou přicházet se svými návrhy na kandidáty ocenění, budeme je posuzovat,“ řekla Emmerová.

Životní jubileum letos slaví i Lumír Klimeš a Anna Maurerová, oběma je 85 let. „Pokud vím, pan Klimeš má připraveno už osmé vydání svého slovníku cizích slov,“ podotkla hejtmanka .