„V neděli jsem se s Petrem dohodl, že ho nominujeme do voleb do Evropského parlamentu na jaře 2009,“ uvedlLevora a dodal, že příštím hejtmanem by mohl být současný primátor Plzně Pavel Rödl. Tenvčera Deníku řekl, žes navržením svého jména na první místo krajské kandidátky ODS předběžně souhlasil. Primátorem místo Rödla se pak podle Levory nejpravděpodobněji stane někdo ze současných primátorových náměstků Petr Rund nebo Marcela Krejsová (oba ODS).

Verze č. 2: Hejtmanka

Kuloární informace ale nastiňují i jinou variantu, podle které jsou v ODS názory, že kraji by mohla vládnout žena. Levora to zcela nevylučuje. ODS v kraji prý má schopné političky, ale dostatečně známá je prý jenKrejsová nebo radní Plzeňského kraje Olga Kalčíková. Kalčíkovápodle sdělení některých stranických kolegůmimo záznam bude mít ale problém dostat se vůbecdo popředí kandidátky.V úvahu tak připadáKrejsová.

„V rámci udržení dobrých vztahů mezi klany v plzeňské ODS je pravděpodobné, že plzeňští občanští demokraté budou chtít do čela kandidátky v krajských volbách Krejsovou,“ uvedl člověk znalý poměrů ve vedení městai místní ODS, který si ale nepřál být jmenován. Kdo povede krajskou kandidátku se definitivně rozhodne 25. února, kdy se koná regionální sněm ODS, na němž se zvolí kandidáti a pozice.

Zimmermann: Dvakrát a dost! I proto, že mě nechtějí

„Rozhodl jsem se, že se již nebudu ucházet o znovuzvolení hejtmanem Plzeňského kraje.“ S tímto prohlášním dnes ránopředstoupil před novináře dosavadní hejtman Petr Zimmermann. „Dospěl jsem k přesvědčení, že výkonné funkce v politice by měly být časově omezené na dvě volební období. Proto chci odejít včas. Nemohu ale také zastírat, že podpora mé případné opětovné kandidatury ze strany vedení ODS v Plzni není taková, abych se o funkci hejtmana mohl ucházet,“ vysvětlil dále 43letý hejtman.

Sám Zimmermann si myslí, že jeho působení ve funkci, kterou zastává od listopadu 2000, bylo úspěšné. Nepřímo ale opakovaně to řekl i během včerejší plzeňské návštěvy prezidenta ČR Václava Klause. „Jsme region vytvářející druhý největší hrubý domácí produkt. Nezadlužili jsme se. Naše jednání s opozicí jsou věcná,“ řekl mimo jiné před Klausem Zimmermann.

Předseda plzeňské ODS Miroslav Levora včera řekl, že práci hejtmana hodnotí vesměs také jako dobrou. „Samozřejmě jsou věci, které by někdo jiný řešil jinak, ale v globálu řídil kraj dobře,“ uvedl Levora. Proč si Zimmermann myslí, že nemá v plzeňské ODS podporu, vysvětlil nedokázal. „Není to tak. To bych mu nenavrhl, aby byl naším trumfem ve volbách na evropského poslance. Tam potřebujeme nominovat silného kandidáta, abychom nedopadli jako minule, kdy jsme nominovali Zdeňka Vostrackého, který má sice požadované kvality ale nebyl dostatečně známý,“ řekl Levora. Zimmermann uvedl, že kandidaturu do EP zatím zvažuje.

Překvapení mezi domácími i soupeři

Mnozí straničtí kolegové i političtí protivníci byli Zimmermannovým sdělením překvapeni. „Fakt odmítá kandidovat?“ ptal se nevěřícně starosta Lochotína Jiří Uhlík. „Já s ním počítala, že bude můj soupeř. Jsme oba lékaři a ve volební diskuzi bychom našli zajímavá společná témata. Jsem tím hodně zaskočena,“ říká nejpravděpodobnější lídr krajské kandidátky ČSSD Milada Emmerová.

Úplná vyjádřenírespondetnů z tohoto článku po odkliku zde.

Jak budou strany nominovat do krajských voleb?

ODS – Nejsilnější oblastní organizace občanských demokratů (Plzeň–město) rozhodne, koho bude nominovat v regionálním sněmu do pozice lídra krajských voleb, 11. února. Lídr a pořadí nominovaných do krajských voleb pak vzejde z regionálního sněmu 25. února.

ČSSD – Krajské předsednictvo strany navrhlo jako lídra kandidátky Miladu Emmerovou. S největší pravděpodobností ji v sobotu 19. ledna schválí i další sociální demokraté při krajské konferenci. Vyberou i další kandidáty.

KSČM – V sobotu 12. ledna vybrali komunisté na městské konferenci v Plzni, koho navrhnou při krajské konferenci 18. února do čela krajské kandidátky. Jako lídra budou chtít prosadit poslance Karla Šidla. Na další pozice navrhnou Františka Hrubeše a Ivanku Divišovou.

KDU–ČSL – Křesťanští demokraté vybrali kandidáty do krajských voleb už v listopadu. Lídrem bude Václav Červený. Těsně za ním budou Stanislav Antoš, Jiří Lodr a Věra Drahorádová.