VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman: Komunisté byli doteď za bukem. Ať ukážou, co umí

Plzeň – Vlády nad Plzeňským krajem se tento týden ujala koalice ČSSD a KSČM pod taktovkou sociálnědemokratického hejtmana Milana Chovance. Ten tvrdí, že by se kraj v příštích čtyřech letech neměl zadlužit.

26.11.2012 7
SDÍLEJ:

Milan ChovanecFoto: DENÍK/Miroslava Tolarová

Pro Deník také vysvětluje, proč rázem nabobtnal počet náměstků v krajské radě ze tří na pět.

V pondělí uzavřela sociální demokracie koalici s komunisty. Je to poprvé od revoluce, kdy se v Plzeňském kraji dostali komunisté k moci. Spolupráce s KSČM ale na hejtmanství probíhala už v uplynulých čtyřech letech, kdy vám komunisté svou tichou podporou umožnili vládnout. Je opravdu otevřená koalice tak velkou změnou?
Chápu, že pro některé lidi, kteří mají negativní zkušenost s minulým režimem, není příchod komunistů do exekutivy kraje dobrá zpráva. Na druhou stranu pokud si pravice myslí, že tato strana není legitimní, měla dost času na to ji zrušit. KSČM získala ve volbách téměř 21 % a je legitimní politickou silou

Jde ale o tak zásadní změnu?
Kraj neřeší mezinárodní témata, mezinárodní spolupráci, ale řeší věci pro lidi – vlaky, autobusy, nemocnice. Spíš je to o nějakém symbolu, než že by se mělo fakticky změnit fungování kraje nebo jeho zaměření.

Kromě koalice s KSČM jste měli ještě možnost uzavřít spolupráci s občanskými demokraty a případně TOP 09. Proč jste se nakonec rozhodli pustit k moci komunisty?
S ODS jsme vyjednávali, ale oni na začátku dali nabídku, o níž byli ochotni diskutovat, ale nebyli ochotni ji změnit. Pro tuto nabídku (Jiří Pospíšil hejtmanem a další tři členové rady z ODS, ČSSD by měla pět členů rady – pozn. red.) nebyl v našem krajském výboru jeden jediný hlas. Pro menšinovou vládu s KSČM hlasovali všichni a pro otevřenou koalici s KSČM nehlasovali jen asi dva lidé.

Říkáte, že ODS nebyla ochotna nabídku změnit. Znamená to tedy, že kdyby občanští demokraté netrvali na křesle hejtmana nebo připustili ještě menší zastoupení v radě, že by to bylo pro ČSSD přijatelné?
Myslím, že pro žádnou formu levostředopravé koalice by podpora v sociální demokracii nebyla. Jediná varianta, která mohla být průchozí, je ta, aby ODS, pokud nechce komunistickou stranu v radě, umožnila vznik rady čistě sociálnědemokratické. Na tento náš návrh nepřistoupili. Nezastírám, že bych si nejvíc přál pokračování modelu, který byl, tedy menšinovou radu ČSSD, ale poté, co se koalice s KSČM uzavřely i v dalších krajích, ochota vyjednavačů za KSČM přistoupit na tuto variantu se limitně blížila nule.

Museli jste při vyjednávání koaliční smlouvy jedna nebo druhá strana přistoupit na nějaké ústupky?
O ničem takovém nevím, programy jsou si velmi podobné. Není to program centrální strany, kde by shoda taková nebyla. Při správě kraje tam žádné zásadní rozdíly nebyly, pro ně i pro nás je primární udržet veřejné služby pro lidi.

ČSSD má v radě sedm křesel, komunisté dvě, což neodpovídá poměru křesel v zastupitelstvu (15:12). Přesto si komunisté polepšili, docílili otevřené spolupráce. Nemáte strach z toho, že by se jejich moc mohla dále rozšiřovat?
To je na vůli lidí, o tom rozhoduje volič. Bude to odraz toho, jak společnost bude vnímat koalice ČSSD a KSČM, které vznikly. Komunistická strana se stala příjemcem protestních hlasů proti establishmentu. Komunisté díky tomu, že – ošklivě řečeno – seděli za bukem, získali výrazný volební zisk. Pro nás je lepší, když budou v koalici a ukážou, co umí. Volič jim dal jednoznačně vstupenku do rady a on se pak i znovu rozhodne. Pokud to budou dělat dobře, pak je možnost, že budou sílit. Možný je i opačný trend.

Nemůže ale spolupráce s KSČM sociální demokracii spíše uškodit?
Obávám se, že by nám víc uškodila velká koalice. Vím, co se dělo po uzavření koalice s ODS v Plzni, kdy to někteří naši členové a sympatizanti nesli velmi nelibě. Že nám to u části veřejnosti uškodí a části se to nemusí líbit, to chápu, ale horší by bylo, kdybychom udělali koalici s pravicovými stranami a začali se tu dohadovat, kam chceme kraj programově směřovat.

Když jste vyjednávali o konkrétních osobách, kteří by v radě usedli, ukázalo se, že například komunista Jiří Valenta je nepřijatelný kvůli tomu, že byl příslušníkem Státní bezpečnosti. Byla při jednáních i další podobně ´problematická jména´?
Nějaké diskuze jsme vedli, ale neměli jsme ambice kádrovat druhé straně lidi. Já těžko můžu soudit minulost jejich lidí, neznám ji. Mě zajímá, jak budou pracovat. A pokud nebudou pracovat dobře, pak budu žádat jejich výměnu.

Co obsahuje koaliční smlouva?
Jde o čtyřstránkový dokument, kterým se zavazujeme po dobu čtyř let spolupracovat. Je v ní faktické rozdělení křesel a také preambule, jak řešit případné spory. Zásadních témat je v ní několik – chceme podporovat rozvoj nebo udržet veřejné služby, jsme rozhodnuti řešit primárně zdravotnictví, sociální služby, oblasti dopravy, školství. Smlouva nejde do podrobností, ale říká například i to, že zavedeme morální kodex zastupitele kraje.

Co přesně to znamená?
Obsahuje to, co všechny morální kodexy – jak se má zastupitel chovat. Součástí bude i to, aby člověk, který je v hlavním zaměstnání placen kdekoli z veřejných prostředků, tedy například poslanec, senátor, starosta, už nebyl pro funkci na kraji uvolněn. Chce-li funkci dělat, ať ji dělá jako neuvolněný. Věcný záměr tohoto kodexu bude zastupitelům předložen 17. prosince a měl by být schválen v březnu příštího roku.

Například váš nový první náměstek Václav Šlajs je nyní zároveň uvolněným radním a poslancem. Pro něj to neplatí?
Pan Šlajs přislíbil, že ze Sněmovny odjede do konce ledna příštího roku – až po hlasování o rozpočtu.

Václav Šlajs se stal novým náměstkem, stejně jak Zdeňka Lišková z KSČM. Proč je najednou v radě pět náměstků a jen tři řadoví radní?
To je na rozhodnutí zastupitelstva, de fakto můžou být náměstky všichni radní. Co se pana Šlajse týče, vždycky bylo zvykem, že člověk, který řeší ekonomiku, bude náměstkem. A jeden náměstek pro KSČM je výsledkem dohody.

Má pak smysl, aby existovala pozice ´náměstek´? Už dříve jste řekl, že není příliš velký rozdíl v pravomocích oproti radnímu.
Náměstek zastupuje hejtmana v době nepřítomnosti a měl by podle mě obhospodařovat víc než jednu portfej. Ivo Grüner to splňuje, Jiří Struček také. Jaroslav Bauer spravuje dopravu a ta je složitá. Těžko se mu navíc pozice náměstka bere, když už ji zastával. Počet náměstků je tak daný tím, že přišli další dva lidé.

Co dalšího obsahuje koaliční smlouva? Jak je to se zadlužováním kraje? Opozice už vyjádřila obavu, že s příchodem komunistů hrozí, že už kraj nebude hospodařit vyrovnaně a zadluží se.
Shodli jsme se, že nechceme kraj zadlužovat po stránce provozních peněz, nebudeme si tedy půjčovat na provoz. Půjčili bychom si pouze na předfinancování evropských projektů s tím, že po obdržení dotace by peníze tento dluh zpětně umořily. Pokud se nestane něco naprosto neočekávaného, například další vlna ekonomické krize, chtěli bychom kraj do příštích voleb předat bez dluhů.

Téměř všechny strany před volbami mluvily o transparentnosti kraje. Co chystáte v této oblasti?
Prvním krokem už bylo zřízení výboru pro zadávání veřejných zakázek. Také vytvoříme komisi pro transparentní Krajský úřad, která by měla spolupracovat s různými sdruženími, která se zabývají veřejnou správou, například Transparency International nebo Oživení.cz. Tato komise by měla předkládat návrhy, co dál dělat pro otevřený kraj. Když jsem se na analýzy jednotlivých sdružení díval, mnohé kroky vítám a je mi líto, že nás v minulých letech nenapadly. Chceme, aby měl každý občan sám možnost se podívat třeba na položky rozpočtu.

V současné době jste stínový ministr dopravy. Mluví se o tom, že pokud ČSSD vyhraje parlamentní volby, mohl byste se stát ministrem dopravy. Je možné, že za dva roky odejdete?
Nebudu zastírat, že to je možné, každý politik se snaží růst. Stínového ministra dělám zadarmo a vcelku mě to baví. Ale nad úvahou, že bych se stal ministrem dopravy, se vůbec nezamýšlím. Pro mě je teď jednoznačnou prioritou kraj, tady to mám rád, tady žiju. Praha a ministerstvo… Nezříkám se toho, ale že bych se kvůli tomu každé ráno budil? To ne.

Má kraj nyní v plánu nějakou větší investici?
Stavby dobíhají – pro Plzeň je důležitá stavba Západního okruhu a přemostění Jateční. Žádná zásadní stavba za stovky milionů korun v budoucích čtyřech letech nezapočne. Jedinou výjimkou by mohly být stavby s dotací z EU. Po roce 2014 bychom chtěli čerpat hlavně na kanalizace a vodovody a rekonstrukci silnic. A pokud by náhodou zbyly nějaké peníze, můžeme se vrhnout i na tu galerii. Neříkám, že není důležitá, ale je tak pátá v řadě.

Doteď vedl rezort kultury Václav Koubík, který sklízel kritiku ze všech stran. Teď nově už kultura není ani samostatným rezortem, je přiřazena ke školství. Není to degradace tohoto oboru?
To určitě ne. Kultura nezanikne a nedával bych tomu takovou černou vizi. Hledali jsme model, jak kulturu podřadit pod náměstka, který k ní má vztah, a k oboru, ke kterému má blízko. Školství, kultura, památková péče a cestovní ruch nejsou tak vzdálené. Věřím, že se i v kultuře vztahy brzy zlepší.

Chystají se nějaké personální změny v Krajském úřadu?
Kolegové z KSČM už oznámili, že si berou asistenty, kteří tu už byli. K personálním změnám nevidím důvod, za poslední čtyři roky se vedoucí odborů osvědčili.

Autor: Miroslava Tolarová

26.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Jiří Pospíšil (TOP 09)

Pospíšil novým Kalouskem? Zatím podal k topce přihlášku

Škoda Octavia - Čína
AUTOMIX.CZ
22

Tohle opravdu není Superb. Škoda v Číně prodává jednu zvláštnost

Na náměstí zazpívá Marie Rottrová

Plzeň – V předvečer letošního státního svátku vzniku samostatného Československa pořádá Krajský úřad na náměstí Republiky koncert Marie Rottrové.

Slepici v nemocnici pomáhali chytit i pacienti

Plzeň - Za půl hodiny už zatoulané zvíře běhalo v domovském výběhu na statku Černá ovce.

Tomáš Hořava: Série je úžasná, chceme v ní pokračovat

Plzeň – Když k němu tři minuty před přestávkou v utkání s Brnem posunul hlavou Michael Krmenčík míč, viděl před sebou odkrytou část branky.

Politika je živila, musí se poohlédnout jinde

Plzeň – Byli dlouholetými poslanci, volební porážka jim ale věští konec kariéry politiků na celý úvazek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT