Život německému turistovi zachránili Radek Lukáč a Marek Fišer při dovolené počátkem května loňského roku. Nehoda se šťastným koncem se odehrála v autokempu Babylon na Domažlicku.

„Pán vyšel z karavanu, padl, byl v bezvědomí a chroptěl. My jsme seděli vedle a zrovna pili kávu,“ začal vyprávět Fišer. „Pánovi se snažila pomoci jeho manželka, ale my jsme tam přiskočili a zahájili resuscitaci,“ pokračoval Fišer.

Intenzivní masáží muži zlomili čtyři žebra, což se ale při tomto zákroku stává. „Dispečerka ze záchranky řekla, že máme zabrat a nemáme ubírat na intenzitě, říkala, že musíme stokrát za minutu stlačit hrudník,“ upozornil Fišer. To potvrdil i jeho kolega zachránce Radek Lukáč. „Aby měla masáž správný efekt, musíte jít pět cm do hloubky, abyste se k srdci dostali co nejblíže,“ doplnil Lukáč. „Od svého kamaráda vím, že shodou náhod ležel s tím Němcem v nemocnici a prý bědoval, jak ho zlomená žebra bolí. Je to ale pořád lepší, než přijít o život,“ uzavřel Fišer.

Oběma zachráncům, které na ocenění nominoval kolega z Caravan Clubu, nejsou znalosti z oblasti první pomoci cizí. Fišer zdravotnická školení pravidelně absolvuje v práci a Lukáč se jako dobrovolný hasič zúčastňuje odborných zdravotnických školení.

Nejmladším oceněným se stal Matyáš Mihulka, žák osmé třídy, který dorazil v doprovodu celé rodiny. „Jsem na tebe hrdý, že jsi občanem Plzeňského kraje,“ pogratuloval mu hejtman.

„Chtěl bych vám poděkovat za to, že jste nebyli lhostejní. Dnes se ve společnosti často potýkáme s tím, že jsou k sobě lidé chladní, a vy jste důkazem toho, že tomu u všech tak není,“ pochválil hrdiny hejtman. Na ocenění byli zachránci navrženi v průběhu ledna a února na základě nominací občanů. Každý oceněný obdržel bron-zovou pamětní medaili a šek v hodnotě deseti tisíc korun.

Ocenění občané kraje
Marie Hejduková a Michaela Gaea Čolakovová z Plzně – poskytly pomoc zraněným v automobilu, který se u ZČU srazil s kamionem
Matyáš Mihulka z Plzně – zachránil spolužáka a jeho psa, pod kterými se na řece propadl led
Radek Lukáč z Heřmanovy Hutě a Marek Fišer ze Stoda – provedli masáž srdce německému turistovi
Jan Janouškovec z Plzně – resuscitoval muže, který zkolaboval na zastávce MHD v Plzni
Jan Vondraš z Mrákova u Domažlic – poskytl srdeční masáž kolegovi se zástavou srdce (pro ocenění se nemohl dostavit ze zdravotních důvodů)