Myšlenka se ne všem líbí a prosadit ji nebude zřejmě tak jednoduché. „Pojmenování nové budovy divadla jsme zatím mírně odložili, hlavně v souvislosti s děním kolem Evropského hlavního města kultury," potvrdil primátor (ODS).

Radnice už sice má předběžný souhlas Dagmar Havlové a přejmenováním se měla zabývat městská rada. Ale nechuť části sociální demokracie dát divadlu Havlovo jméno je hmatatelná. Vedení města zřejmě věc odkládá právě kvůli obavě z veřejného dohadování.

Při únorovém jednání zastupitelstva zastupitelka za ČSSD Světlana Budková znovu otevřela otázku, zda by o pojmenování nové scény neměla rozhodnout veřejnost. „Nemám nic proti bývalému prezidentovi, ale občané by měli mít možnost se k tomu vyjádřit," prohlásila.

Anketu Plzeňanů k tomu, jak se má nové divadlo jmenovat, už přitom primátor odmítl a o její zbytečnosti přesvědčil i náměstkyni pro kulturu Evu Herinkovou (ČSSD).

Na zastupitelstvu jakékoliv lidové hlasování v tomto případě odmítla i Věra Tydlitátová (Občané.cz). „Varuju, ať se touto cestou nevydáváme. Veřejné mínění na internetu sleduji a mám už kvůli tomu skeptický názor na celé lidstvo," prohlásila Tydlitátová. Dodala, že se můžeme dočkat i návrhů na Divadlo Klementa Gottwalda. Tydlitátová chce, aby nová plzeňská scéna Havlovo jméno nesla. „Je to hvězdná hodina, kdy toto můžeme učinit. Za nějakou dobu už by to asi možné nebylo," je přesvědčena zastupitelka. Baxa zopakoval, že i podle jeho názoru je správné, když Plzeň divadlo po exprezidentovi pojmenuje.

Nejednotná je v tomto případě plzeňská TOP 09, část zastupitelů anketu připouští, jiní jsou proti a upozorňují na paradoxy. Třeba až bude Divadlo J. K. Tyla uvádět hru Karla Čapka v Divadle Václava Havla. ČSSD je pro anketu. Radní Miloslav Šimák už primátorovi jeho angažovanost pro Havlovo divadlo vyčetl. Komunisté jsou proti Havlovi a jednotní, jak jinak.