„Myslela jsem si, že je to špatný vtip. Hrozně mě to mrzelo. To je příliš slabé slovo, ale nechci být sprostá,“ ulevuje si mladá umělkyně. Pryskyřicové dílo vytvořila pro plzeňský Pilsner Fest.

Společně s dalšími sochami studentů Ústavu umění a designu na ZČU v Plzni bylo během akce vystaveno na bulváru v ulici U Prazdroje. V sobotu dopoledne zmizelo.

„Když mi organizátoři zavolali, že se mám dostavit, myslela jsem si, že je to proto, že moje socha v soutěži Pilsner Festu vyhrála. Pak mi ale řekli, že zmizela i s podstavcem,“ konstatuje smutně Barbora. V anketě o nejlepší sochu nakonec opravdu zvítězila, radost jí to ale moc nepřineslo. „Samozřejmě že mě to těší. Hlavně ale pořád doufám, že se socha najde,“ dodává. Odnést ji podle ní asi velký problém nebyl, vážila totiž padesát kilogramů.

Ten, kdo by o soše něco věděl, má teď velkou motivaci, se o informaci podělit. Agentura DOMINIK Centrum, která akci organizovala, totiž vypsala odměnu deset tisíc korun. „Dostane ji člověk, který nám dílo pomůže najít,“ říká ředitel agentury Ivan Jáchim. O tom, že exprezident není na svém místě, mu kolegové řekli před polednem. „Prohledávali jsme okolí, bohužel bez úspěchu. Stále věříme, že je to jen žert a že se socha objeví,“ sděluje Jáchim. Kdo by měl informace, které by k nalezení skulptury vedly, může je oznámit v Informačním centru města Plzeň.

Podle Vladimíra Juriny z Plzeňského Prazdroje na díla, která se na bulváru nacházela, dohlížela bezpečnostní agentura. „Politováníhodná událost byla pořádající agenturou ihned nahlášena policii a celá věc je v šetření. Věříme, že šlo pouze o špatný žert a že bude socha brzy vrácena její majitelce,“ doplňuje.

To, že se věcí policie zabývá, potvrdila policejní mluvčí Hana Jehlíková. „Případ krádeže sochy v životní velikosti šetří v těchto dnech policisté z obvodního oddělení Plzeň– střed. S žádostí o pomoc se na ně obrátil jednatel společnosti pořádající pivní slavnosti v centru Plzně. Jejich součástí byla i výstava děl studentů umělecké školy,“ uvedla Jehlíková. Autorka podle ní vzniklou škodu předběžně vyčíslila na 200 tisíc korun. Strážci zákona v současné době pátrají po odcizeném díle i pachateli.

Dílo budilo velkou pozornost, řada lidí se s ním během pátku fotografovala. Jeho popularitu potvrdil i fakt, že v internetovém hlasování o nejlepší sochu festivalu skončilo na prvním místě.