Od vystavovatelů, kterých do haly TJ Lokomotiva na Slovanech dorazilo o víkendu více než 100, se lidé mohli dozvědět, jsou aktuální trendy ve stavebnictví či jaké úsporné způsoby vytápění, zateplení, rekonstrukce nebo výstavby domu existují.

„Jak vyřešit energetické úspory poradili přímo na veletrhu odborníci, kteří instalují tepelná čerpadla, fotovoltaiku, kotle či kamna na pelety. Na místě vše vysvětlili u vystavených exponátů,“ řekla Daniela Nevtípilová z olomoucké agentury Omnis, která veletrh v Plzni pořádá.

Letošní návštěvnost podle ní atakovala sedm tisíc lidí a byla tak srovnatelná s dobou před vypuknutím pandemie koronaviru.

Ilustrační foto
Mladí zločinci: Patnáctiletá pasačka prodávala kamarádku zájemcům o sex

„V říjnu 2020 nám vláda kvůli zvyšujícímu se počtu nakažených zakázala veletrh pořádat. V té chvíli jsme ho už měli plně obsazený a vše nachystané. O rok později se sice konal, ale v omezené míře a pouze s respirátory. Letos jsme měli strach, co přijde, ale nakonec to dopadlo dobře,“ zhodnotila dále pořadatelka s tím, že vystavovatele musela letos i odmítat.

Své expozice prezentovalo ve sportovní hale na Slovanech dohromady 102 vystavovatelů. „Na své si zde vždy přijdou muži i ženy – mužská část většinou zamíří do sektoru stavitelství, k tepelným čerpadlům a kotlům, což ženy úplně neláká. Ty se samozřejmě raději přesouvají k sektorům s módou a kosmetikou,“ dodala Nevtípilová.

V sekci hobby si mohli lidé například vyslechnout, jak funguje ruční rotační kypřič půdy nebo prořezávač mechu. Ve stavebnictví a bydlení se zase dozvěděli výhody bezúdržbových dřevoplastových plotů a teras. Své zastoupení zde měly také firmy s nanotechnologiemi. „Představujeme tu nano ochranu na plasty a skla, která odpuzuje vodu, špínu a prach. V pátek k nám proudily davy lidí, ta víkendová návštěvnost už byla o něco slabší,“ uvedla jedna z vystavovatelek.

„Nejvíce mě zaujala expozice s dřevostavbami, O dřevostavbě uvažuji už roky, hlavně kvůli úspoře energií vyplývající mj. z použitých materiálů. Mile mě překvapila informace o rychlosti stavby díky prefabrikaci,“ řekl Petr Černý z Plzně.