Co má výtvarník Richard Böhnel společného s donedávna bezejmennými jablečnými bonbony a letošními Vánocemi?

Je to prosté. Böhnel žijící v Milči u Nepomuku totiž 23. prosince oslavil pětaosmdesátiny a zástupci Mikroregionu Nepomucko se rozhodli na jeho počest bezejmenné cukrovinky pojmenovat.

Podle manažera mikroregionu Pavla Motejzíka bylo Böhnelovo jubileum ideální příležitostí k oprášení staré místní receptury. A stejně jako František Lhotský kdysi pojmenoval hašlerky po Karlu Hašlerovi, vznikly na jihu Plzeňska böhnelky.

„Originálně jsou baleny do kornoutů ozdobených pastely Richarda Böhnela s regionálními památkami. Oslavenec byl nápadem potěšen i dojat zároveň," řekl Pavel Motejzík.

Kde je ochutnají?

Böhnelky sice nebude možné nikde koupit, ale získat je lze. „Stanou se jedním z produktů, kterým bude mikroregion oceňovat pomoc drobných dárců, dobrovolníků a dalších lidí se srdcem na pravém místě a otevřenou myslí," dodal Motejzík s tím, že poprvé böhnelky za odměnu lidé ochutnají v červnu u příležitosti programu Evropského hlavního města kultury 2015.

Richard Böhnel se narodil v Praze, ale Plzeňsko si během života natolik zamiloval, že se do Milče nastěhoval natrvalo.

Celý život se věnoval kresbě a psaní do časopisů, od odchodu do penze se věnuje zejména dvěma oblastem tvorby – Toulkám krajinou, k jejichž zachycení používá suchý pastel, a Toulkám vlastní hlavou, k nimž mu slouží pastel olejový. Kromě toho ilustruje knihy, kreslí vtipy, navrhuje prapory spolků a tvoří ilustrované plány obcí.

V lednu ho čeká další výročí – 65 let od svatby s manželkou Mirkou.