Podle Josefa Černého, starosty Okresního sdružení hasičů Plzně–jihu, se hasiči o obměnu svého vozového parku starají dlouhodobě. „Možnost získat nové auto je teď mnohem lepší, než byla dříve, protože jsme naštěstí podporováni státem,“ řekl. K získání vozu je prý nutné splnit především všechna kritéria a požádat o státní dotaci. „Penězi přispívají také obce a krajský úřad,“ pokračoval Černý.

Se zastaralou technikou se hasičům nejen hůře pracuje, ale mají také více starostí například s její údržbou. „Navíc prý jde o férový výměnný obchod. „My pomáháme lidem, a nám by proto měly pomáhat obce a stát,“ dodal Černý.

Peněžitá podpora přichází také od obyvatel obcí, kteří chtějí svým hasičům přilepšit. Jednu takovou veřejnou sbírku vypsali právě v Žihli. Nová Tatra 815 Ternno CAS, pro níž si Žihelští jeli do výrobny v Poličce včera, stojí necelých šest milionů. „Nakonec se nám od lidí a firem podařilo vybrat 250 tisíc, což je velice pěkná částka,“ uvedl žihelský starosta Josef Koza. Tatru hasiči oficiálně dostanou při slavnostním předání v sobotu v 11 hodin. Necelý rok už slouží Tatra 815 4x4 také dobrovolníkům z Města Touškova. Ti se právě pro ni rozhodli kvůli podmínkám, v nichž často zasahují. „Několikrát už jsme byli v místech, kde by si starý trambus asi neporadil. Jsme maximálně spokojeni,“ sdělil starosta města Josef Fišer. Stejný vůz jako do Žihle se chystá i do Nepomuka – předat se má na konci října. V prosinci se vozu dočkají ještě hasiči z Přeštic.

Všerubské hasičské auto posvětil farář

Další obcí na Plzeňsku, která pro své dobrovolné hasiče získala nové hasičské auto, jsou Všeruby. V pátek 28. září si zde požárníci cisternovou automobilovou stříkačku při slavnostním aktu převzali. Vozu požehnal a poté ho i pokropil svěcenou vodou místní farář.

Hasičům narušil slávu vydatný déšť

Pět milionů korun stálo nové zásahové auto Sboru dobrovolných hasičů Všeruby CAS 16 MAB. K naprosto kompletní výbavě mu chybí jen souprava na vyprošťování osob při autonehodách.

„Auto potřebujeme hlavně na výjezdy k požárům a živelním pohromám. Máme blízko profesionální hasiče z Košutky, takže není nutné, abychom zasahovali při bouračkách,“ podotkl všerubský starosta Václav Primas. Podle něj se na financování vozu podílela obec milionem a půl korun, stejnou částkou pak Plzeňský kraj a dvěma miliony přispělo ministerstvo vnitra.

Páteční slavnostní předání cisterny narušilo počasí. Vydatný déšť zkrátil program venku před hasičskou zbrojnicí. „Hlavně projevy byly kvůli dešti kratší. Nechtěli jsme, aby lidé zbytečně promokli,“ vysvětlil starosta. Večer pak na hasiče i jejich příznivce čekala taneční zábava.