Doakce bylo zapojeno zhruba 50 hasičů ze stanic v kraji, policie, záchranka, Letecká záchranná služba Armády ČR a hasiči–potápěči z Českých Budějovic, kteří přiletěli vrtulníkem a jejich úkolem bylo utěsnit díru v kýlu parníku. Místo nafty dobře posloužil stolní olej.
„Je to taktické cvičení zásahu na vodní hladině, jaké se v Plzeňském kraji v takovém rozsahu, stejně jako záchrana lidí z lodě, nikdy nedělalo. Cílem cvičení je poskládat dílčí zkušenosti z menších cvičení a prověřit a zdokonalit spolupráci hasičů z jednotlivých stanic,“ řekl před začátkem ředitel plzeňských hasičů Michal Novák.
Prioritou hasičů bylo hned po havárii vytáhnout z vody pět topících se osob a pak evakuovat lidi, kteří zůstali na parníku. Velitel zásahu Petr Svoboda si vysílačkou vyžádal příjezd policie, zdravotnické záchranné služby a dalších jednotek hasičů. Policisté na člunech uzavřeli prostor nehody. „Pošlete olejový separátor a další čluny,“ hlásil ještě do vysílačky Svoboda. Olejový separátor je zařízení, které odčerpá a oddělí lehčí ropné látky od vody. „Už jsme jej testovali, ale zatím ne se žádnou látkou jako ropa nebo olej. Jsem zvědavý, kolik se podaří slunečnicového oleje pochytat,“ řekl Novák.
Při evakuaci uvízlých na parníku, mezi nimiž byl i jeden pes, zjistili hasiči dvě zraněné osoby, které předali do péče záchrance. „V podpalubí jsou zřejmě uvězněné osoby. Vidím, že mávají nějakým šátkem. Prověřte to,“ dával instrukce hasičům na parníku Svoboda. Po evakuaci všech lidí na břeh přišly na řadu norné stěny a separátor. Vrtulníkem dorazili potápěči, kteří utěsnili trhlinu v lodi, kterou „nafta“ unikala. „Separátor funguje dobře, pochytali jsme téměř stejné množství oleje, jaké jsme do vody nalili.
I s průběhem celého cvičení jsem spokojený. Byly tam sice dílčí nedostatky, například v komunikaci, které ale nejsou závažné a dají se odstranit,“ zhodnotil cvičení Novák. Zásahu se účastnili i havarijní technik Povodí Vltavy Jan Šlejska a Ivanka Benešová z odboru životního prostředí Městského úřadu Nýřany. „V případě takové havárie je nutné ropu z hladiny odstranit, protože brání v přístupu vzduchu do vody. Měli bychom rozhodovat, jakým způsobem se má ropná skvrna odstranit, ale spíš to jen s hasiči konzultujeme, protože věříme, že to zvládnou dobře. Jsou šikovní a odnesou všechno,“ řekla Benešová.