Velké drama se odehrálo v úterý před jednou hodinou odpoledne na břehu Radbuzy v Dobřanech. Hasiči z Přeštic zde spolu s jednotkou místních dobrovolných hasičů zachraňovali psa, pod nímž nevydržel led. "Pes se probořil ledem a nebylo na první pohled možné určit jeho přesnou polohu," sdělila mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková.

Záchranná akce nakonec dobře dopadla. Vysíleného psa totiž hasiči nalezli v ledu pod břehem řeky, vyprostili ho a následně předali majitelce.

Podobné drama se v Dobřanech stalo loni v lednu. Čtyřiatyřicetiletá žena, která se snažila zachránit svého psa, jenž se propadl ledem, se sama začala topit. Naštěstí šli okolo všímaví a pohotoví lidé, kteří jí zachránili (více ZDE).

Během úterý zasahovali hasiči také v Horažďovicích, kde se pes propadl ledem v zamrzlém jezu. Zvíře se bohužel už ale zachránit nepodařilo.

Led není dostatečně silný

Podle Vodní záchranné služby hrozí podobné nehody na území celého Plzeňského kraje. Led totiž zatím není dostatečně silný.

"V současné době nedoporučujeme vstupovat na zamrzlou plochu, a to z důvodu možného propadnutí. Síla ledu na většině území Plzeňského kraje zatím nedosahuje optimální tloušťky, která by měla být minimálně 17 cm. Upozorňujeme, že zvýšené nebezpečí hrozí na proudících vodách a na rybnících v blízkosti výpustí a přítoků. V těchto místech bývá led o mnoho slabší," informuje prezidium Vodní záchranné služby.