Samozřejmě máme na mysli profesionální hasiče, kteří se sjeli do Plzně na mistrovství republiky Hasičských záchranných sborů (HZS) v požárním sportu. Odstartovalo ve čtvrtek a síly tu měří reprezentanti všech 13 krajů, Prahy a družstva HZS Správy železniční dopravní cesty.

Závodníci již mají za sebou stovky a věž. V pátek je čekají kolektivní disciplíny, tedy štafeta a požární útok. Borci z Plzeňského kraje mají přitom výborně našlápnuto. Po čvrtku jsou třetí. „V kolektivních disciplínách jsme silnější,“ prozradil jeden z reprezentantů našeho kraje Jindřich Harasimovič, takže i on může klidně doufat v obrovský úspěch domácích.

Krajské družstvo má za sebou několik soustředění a kromě těchto tréninků se každý ze závodníků věnuje i individuální přípravě. Hasiči trénují minimálně každou směnu v rámci povinného dvouhodinového udržování fyzické kondice. Takže zatímco ostatní hasiči posilují nebo třeba hrají volejbal, členové krajského družstva běhají stovky nebo šplhají na věže.

A tvrdá dřina je vidět. Uběhnout sto metrů, přeskočit při tom dvoumetrovou bariéru, vzít hadice, rozhodit je na 18 centimetrů široké a 1,2 metrů vysoké kladině, hadice k sobě spojit, jeden konec připojit k rozdělovači a na druhý nasadit proudnici a cílem při tom všem proběhnout v časech kolem 16 vteřin, to si jistě zaslouží velké uznání.

Ještě větší zážitek měli diváci, kteří se ze stadionu ve Štruncových sadech přemístili na stanici HZS na Košutce, kde hasiči zdolávali věž. Zoubky hákových žebříků se zasekávaly do parapetů oken tak rychle, že i s rozběhem ti nejlepší vyšplhali do čtvrtého patra ve výšce téměř jedenácti metrů ani ne za patnáct sekund.

V pátek se mistrovství opět vrací na stadion. Podle trenéra výběru kraje Emila Dopiráka by tu mohl padnout i národní rekord ve štafetě 4x100 metrů. „V jednom z úseků totiž hasiči hasí zapálenou směs kapaliny, jejíž složení je po úpravě pravidel jiné a hoří méně intenzivně,“ vysvětluje kouč.