Za posledních deset ročníků se hasičům z našeho kraje podařilo mistrovský titul vybojovat už po sedmé. Třikrát si na zlato sáhl Moravskoslezský kraj. Ten společně s Vysočinou, která se v posledních letech rovněž umisťovala na stupních vítězů, patřil k největším konkurentům domácích. Až do samého závěru letošního mistrovství si tato tři mužstva pořádně šlapala na paty a boj mezi nimi byl velmi vyrovnaný.

Hasiči z Plzeňského kraje tak neměli cestu ke zlatu vůbec jednoduchou. Po čtvrtečních stovkách a výstupu na věž vedl průběžné pořadí vítěz obou těchto disciplín z Moravskoslezského kraje. Plzeňský kraj se dělil s Vysočinou o druhou až třetí pozici. Jaroslav Hrdlička ze stanice Dobřany se umístil pátý mezi jednotlivci. Do první desítky se z Plzeňského kraje dostali ještě Jindřich Harasimovič (6.) a Martin Provazník (8.). Domácí jsou však nejsilnější v kolektivních disciplínách, což je štafeta a požární útok. Ty přišly na řadu v pátek.

Ostravští nedohasili

Tým hasičů z Plzeňského kraje dopoledne vynikajícím způsobem využil chyby hasičů z Ostravska na štafetě a vyrazil do boje o pohár Generálního ředitelství HZS ČR. Ve chvíli, kdy domácí zjistili, že béčko Moravskoslezského kraje nedokončilo štafetu, stouply jejich naděje nejvíce. Ostraváci prý běželi na rekord, ovšem nedohasili zapálenou hořlavou směs v posledním úseku štafety 4x 100 metrů s překážkami.

Před hašením musela dvě čtyřčlenná družstva každého týmu zdolat takzvaný domeček, na který první závodník vyšplhá po žebříku. Štafetu po sto metrech předá dalšímu, který přeskakuje bariéru a třetí na kladině rozhazuje hadice, spojí je, jeden konec připojí do rozdělovače a v určitém úseku na druhý konec napojí a pak zase odpojí proudnici. Na poslední stovce čekal na Ostraváky osudný hasicí přístroj a hořící nádrž.

Štafeta B Plzeňského kraje zdolala tuto trať za nádherných 55,26 vteřiny a zvítězila. Druhé bylo béčko Vysočiny a Moravskoslezský kraj zachránilo áčko na třetím místě. Áčko domácích pak skončilo těsně za ním.

Rozdíl jednoho bodu

V průběžném pořadí se tak domácí dostali na rozdíl jediného bodu od vedoucích Ostraváků. Jeden bod byl ale i mezi námi a Vysočinou. Rozhodnout tak měla královská disciplína – požární útoky. Kdyby tady Plzeňský kraj vyhrál a Moravskoslezský byl druhý, na body by to bylo sice stejně, ale útok rozhoduje. Pokud by pořadí bylo Vysočina, Plzeňský kraj a třetí Moravskoslezský, mají všichni stejně a vítězí Vysočina. Takže šlo o vše.

Útoky se běží ve dvou kolech, přičemž se počítá ten rychlejší. Moravskoslezský kraj startuje třetí, Vysočina pátá a domácí třináctí. Nervy hrají a je tu první výsledek Ostravských 23,4 vteřiny. Za deset minut vybíhá Vysočina. Výsledek 24,27 sekund. Diváci tak ještě asi hodinu musí s napětím čekat na domácí družstvo. To nakonec plní terče vodou nejrychleji a jediné má v prvních pokusech čas pod 23 vteřin (22,59s).

Nastává tak situace, kdy druhý pokus Moravskoslezského kraje ani Vysočiny nesmí být rychlejší. Soupeři jsou ale pod tlakem. Ostraváci opakují svůj první čas. Zbývá tedy Vysočina, ale ani ta se nezlepšila natolik, aby se dostala pod 23vteřinovou hranici, takže zlato opravdu zůstává doma.

„Za posledních deset let se žádnému pořadatelskému HZS kraje nepovedlo, aby zvítězilo domácí družstvo,“ komentovala vítězství mluvčí hasičů Plzeňského kraje Alena Marešová. Organizátorům tento úspěch vynahrazuje veškerou práci s přípravami i zajištěním hladkého průběhu soutěže. „Bylo to náročné, dělali jsme na tom od října, ale díky tak skvělému výsledku to rozhodně stálo za to,“ svěřila se Ilona Vítová z organizačního týmu.