Celkovou částkou 23,3 milionu korun podpoří letos Plzeňský kraj dobrovolné a profesionální hasiče. Z toho 10,3 milionu korun je určeno pro dobrovolné sbory. Přidělení dotací budou ještě schvalovat zastupitelé.

„Máme víc jednotek dobrovolných hasičů než obcí, celkem 603. Je to i proto, že se mezi lidmi vytrácí solidarita a hasiči musí často vyjíždět k banalitám, které se dříve řešily mezi sousedy. Třeba jeden spadlý strom přes cestu. Dřív jsme vzali pilu a šli ho rozřezat,“ řekl hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

„Loni vyjížděli hasiči v Plzeňském kraji k 1199 požárům, což je o 211 více než v roce 2017. Více výjezdů znamená větší výdaje i investice,“ dodal hejtman.

„Je ale těžké posoudit, co je zbytečný zásah a co ne, záchranáři i hasiči se pohybují na tenkém ledě,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast školství a cestovního ruchu Ivana Bartošová.

Hasičské dobrovolné sbory si rozdělí 3,6 milionu korun na nákup dopravních automobilů, 5,9 milionu korun na vybavení a opravy neinvestiční povahy. Dobrovolní hasiči z Malého Boru dostanou půl milionu korun na nákup cisternové a automobilové stříkačky. „Podmínkou bylo získat dotaci 2,5 milionu od ministerstva pro místní rozvoj, což jsme splnili,“ vysvětlil starosta Malého Boru Radovan Faltys. Poslední příspěvek ve výši čtvrt milionu korun se využije na menší opravy.