Demonstrovalo se v různých městech České republiky, protest svolal spolek Milion chvilek pro demokracii, jehož zástupci uvedli: „Záleží nám na demokracii v naší zemi. Chceme, aby byla funkční, zdravá, silná a aby přinášela prospěch všem občanům bez rozdílu. Chceme, aby stále méně platil Masarykův povzdech: "Tož, demokracii už bychom měli, teď ještě nějaké ty demokraty“. Věříme, že když se najde milion lidí, kteří budou ochotni pro demokracii něco malého dělat (najdou si chvilku), bude to poznat."

Plzeňský protest zahájil Elva Frouz, filozof a teolog, který učil například na Západočeské univerzitě v Plzni a provozuje se svou ženou a přáteli Dům komunity Noe v Holostřevech. „Je to hanba, je to ostuda, je to hrozba. Máme rok 2018 a slavíme 100 let od vzniku republiky. Připomínáme si odkaz T.G. Masaryka a máme na Hradě Miloše Zemana. Komunisti se dnes tiše zase dostávají k moci, premiérem bude jmenován agent StB. To nejlepší z hodnot je popliváno a pošpiněno,“ prohlásil do mikrofonu. Dodal, že mnozí lidé už nebojují a příliš málo se jich zajímá a chápe, málo jich chodí na náměstí. Zbývá poslední pojistka, občanská společnost. „Nejste od přírody lepší lidé,“ prohlásil k přítomným lidem. „Jen jste pochopili, jak je svoboda cenná a že postavit se za správnou naději má smysl bez ohledu na to, jak to dopadne. S neřády nebudeme dělat kompromisy, žijme jako svobodní lidí,“ řekl.

V podobném duchu promluvila také ředitelka plzeňské pobočky Paměti národa Markéta Čekanová nebo historik Západočeského muzea v Plzni Tomáš Bernhard.

Lidé, z nichž někteří měli v rukou transparenty jako Nechceme Babiše, sorry jako nebo Aby Zlín nebyl zas Gottwaldovem, tleskali. „Dnešní stav, skoro 30 let po revoluci, mi připadá už nebezpečný. Je to nebezpečné, proto jsem tady,“ řekla maminka s asi pětiletým klukem v davu.

Další, která se představila jako Anna Šnebergrová, řekla, že nesnáší estébáky ani komunisty . „Jsou tu zpět, to je strašné zklamání. Vzpomínám, jak jsme na tomto náměstí cinkali klíčema a je mi do breku,“ řekla.