Proti výstavbě skladových hal bojují v obci Kyšice u Plzně. Podle starostky Martiny Beranové se obyvatelé obávají, že místo obchodů postaví investor pouze obrovské expediční haly. Lidé mají strach z navýšení dopravy a přílivu agenturních zaměstnanců. Podepisují petice, napsali stížnosti na magistrát a roznášejí informační plakáty po okolí.

„V devadesátých letech odkoupila společnost Lettenmayer & Partner od obce a občanů pozemky s tím, že zde vystaví obchodní centrum (OC). Lidé byli nadšení, vytvořila by se pracovní místa a zvýšilo by to povědomí o obci,“ řekla starostka. Vedení Kyšic proto vydalo územní rozhodnutí, které výstavbu OC povolilo.

INTERNETOVÝM OBCHODŮM NE

„Projekt nákupního centra se zpozdil a v okolí Plzně vyrostla jiná OC. Společnost tehdy od stavby upustila,“ sdělila dále starostka. Firma od té doby několikrát žádala obec o změnu územního plánu a pozemky chtěla využít ke stavbě hal. „Změna územního plánu nebyla nikdy schválena,“ podotkla Beranová.

Podle petice se nyní společnost snaží obejít územní plán tím, že haly nazývá internetovými obchody. V dané lokalitě je totiž povoleno stavět pouze stavby, které se týkají obchodu a služeb, zatímco sklady a malé výrobny jsou povoleny jako výjimečně přípustné stavby, které musí být schváleny.

VÍCE ZAMĚSTNANCŮ NEŽ OBYVATEL

„U obce má vyrůst šest skladových hal o výšce až 19 metrů a celkové zastavěnosti přes 80 tisíc metrů čtverečních,“ doplnila Beranová. „Nejvíce se bojíme navýšení dopravy a přílivu agenturních zaměstnanců. Firma počítá s tím, že na jednu směnu zaměstná 620 pracovníků. Když se budou střídat směny, bude se zde pohybovat přes 1200 lidí. To je více lidí, než mají Kyšice obyvatel,“ zdůraznila. Podle ní je o petici enormní zájem. „Podepisují všichni. Jak na úřadě, tak on-line. Připomínky na magistrát vzneslo 340 lidí,“ dodala Beranová.

„Petici jsem podepsal, haly nechci. Naruší krajinný ráz, zvýší se doprava a bojím se kriminality, která může narůst množstvím agenturních zaměstnanců,“ odůvodnil obavy Petr Farkaš z Kyšic.

Jednatel firmy Lettenmayer & Partner Daniel Janík se k situaci odmítl vyjádřit.

Okolní obce se ke Kyšicím připojily. „Kyšice plně podporujeme a s projektem nesouhlasíme. Už teď jsme zahlceni auty. Nedokážu si představit, jak bychom tu dále žili,“ sdělil starosta Dýšiny Jaroslav Egrmajer. Petici mohou lidé podepsat také v Chrástu, Ejpovicích, Letné, Tymákově a v Plzni-Doubravce na ÚMO 4.