Oprava nosné konstrukce, která je v havarijním stavu, je naplánována tak, aby co nejméně kolidovala s potřebami sportovců. Budou moci nadále vyžívat venkovní sportoviště a druhou tréninkovou halu.

"Vymění se nosná konstrukce, plášť nadzemní části haly a celá střecha. Zůstane tam pouze palubovka a sedačky," uvedl Rund. Dále se opraví vnitřní technická zařízení, trafostanice, rozvody vytápění a elektřiny a větrání. Nová nosná konstrukce bude kombinací železobetonových prefabrikovaných sloupů a ocelových střešních vazníků, dodal Rund.

Obnovu konstrukce připravovalo město od konce roku 2010, kdy se hala kvůli špatné statice na tři týdny uzavřela. Dřevěná kostra už nebyla schopna bezpečně přenášet zatížení předepsané platnými normami. Havarijní stav tehdy město provizorně spravilo a do druhé řady hlediště umístilo 14 ocelových sloupů, které podpírají dřevěné vazníky konstrukce. Příčinou problémů je kombinace těžko odstranitelných statických a neodstranitelných materiálových vad, vysvětil Rund.
"I když nám to přinese sportovní i ekonomické problémy, jsme rádi, že se městu podařilo finanční prostředky na rekonstrukci vyčlenit. Věřím, že ztrátu po znovuotevření hlavní haly doženeme," uvedl Pavel Froněk, předseda TJ Lokomotiva, provozovatele areálu.

Hala s hrací plochou 47 krát 24 metrů je využívána také pro sálový fotbal, florbal i ultimate frisbee (kolektivní hra s létajícím talířem). Díky kvalitní zvukové aparatuře se tam konají kulturní a společenské akce. Původním majitelem haly byl stát, který ji v roce 2001 převedl na město. Plzeň už do areálu investovala 220 milionů Kč. Vznikla tréninková hala, venkovní hřiště i horolezecká stěna.

Plzeň dává ročně do provozu svých sportovišť 55 milionů korun. Nejvíce stojí plavecký areál na Slovanech, a to 23,2 milionu korun. Areál ve Štruncových sadech, hlavně fotbalový stadion, 16 milionů, o 800.000 korun ročně méně zimní stadion, hala Lokomotiva 5,2 milionu, atletický stadion 1,8 milionu a hokejbalová hala 1,1 milionu korun.