Masarykovo gymnázium a Gymnázium na Mikulášském náměstí nově povedou pedagogové přicházející zvenčí, což pro prestižní školy se zavedenou pověstí může znamenat nový směr v jejich zaměření. Olga Matějková nastupující do čela Masarykova gymnázia se chce více zaměřit na výuku ekonomických předmětů, Petr Mazanec, mířící na druhou ze škol, své záměry zatím médiím nesdělil.
„Ve škole to bude určitě jiné, zda horší nebo lepší, nelze teď říci," okomentoval jmenování svého nástupce dosavadní ředitel Gymnázia na Mikulášském náměstí Josef Trneček. Ten už vzhledem ke svému věku na vedoucí funkci nekandidoval a do konkurzu za sebe poslal svého zástupce Jana Hosnedla. Ten dobře zná chod i financování školy, měl na starosti například půdní vestavbu financovanou Evropskou unií. Sedmičlenná komise, která Radě Plzeňského kraje doporučuje nejvhodnějšího kandidáta, však jako vítěze vybrala Petra Mazance. A to přesto, že byl před třemi lety odvolán z funkce ředitele Základní školy v Horažďovicích. Jako učitel matematiky a fyziky nyní pracuje na Základní škole v Sušici.
Rozhodnutí komise překvapilo také primátora Martina Baxu, který je na gymnáziu předsedou školské rady a čtyři hodiny týdně zde vyučuje zeměpis. „Obecně se domnívám, že ředitelé a zástupci, kteří mají za sebou dobré výsledky a pracují na zajímavých projektech, jsou pro školu výhodou," uvedl Baxa, který ovšem volbu komise plně respektuje.
Na několik nesrovnalostí v konkurzu však upozornil ředitel Trneček, který byl sám členem komise. Například výsledné součty obodování uchazečů neodpovídaly realitě. Toto pochybení předseda konkurzní komise Jiří Struček uznal, avšak pořadí kandidátů to údajně neovlivnilo. To, zda Hosnedl ve škole i nadále zůstane, není jasné. „Panu Mazancovi jsem nabídl svou spolupráci, ten se zatím nevyjádřil," říká Hosnedl.
Sám Mazanec na otázku Deníku, zda ve škole plánuje nějaké personální změny, odmítl odpovědět s tím, že do funkce nastupuje až v srpnu.
Rozhodnutí komise zaskočilo také ředitelku Masarykova gymnázia Margit Turníkovou. „Z konkurzního řízení jsem měla velmi dobrý pocit, vůbec mě nenapadlo, že bych post neobhájila," říká Turníková, která chtěla i nadále pokračovat ve svém způsobu vedení školy, jež kraj nikdy v minulosti nekritizoval.
Po osmnácti letech ji nyní vystřídá učitelka ekonomie Olga Matějková z přilehlé obchodní akademie, jež s řízením školy zatím nemá zkušenosti. „Pochybovala jsem o tom, že někdo, kdo zná školu jen zvenčí, by mohl mít lepší koncepci než já," říká Turníková, která se svou pochybností seznámila hejtmana kraje Milana Chovance. Ten Turníkové umožnil vyjádřit se ke konkurzu před krajskou radou. Ta však její námitky neuznala za opodstatněné. „Pokud by mě pan Struček neujišťoval, že se nemám čeho obávat a post obhájím, mohl se konkurzu zúčastnit některý z mých zástupců. Už se na tuto práci připravovali a určitě by na to měli," říká Turníková, jež plánovala z vedení školy do dvou let odejít. Na její nástupkyni se jí nelíbí, že nemá potřebnou aprobaci na předměty vyučované na gymnáziu.
Sama Matějková počítá s tím, že bude vyučovat volitelný ekonomický seminář, později by do výuky chtěla zařadit i předměty podrobněji se věnující právu.
Turníková na škole bude i nadále osm hodin týdně vyučovat němčinu, zároveň chce dokončit některé rozpracované projekty. „Ze začátku nebudu vůbec nic měnit, musím se nejprve trochu rozkoukat," říká Matějková, která neplánuje ani personální změny na pozicích svých zástupců. Výběrová řízení na 64 školských zařízeních vypsalo hejtmanství kvůli novele školského zákona. Podle ní už nemohou být ředitelé do své funkce jmenováni na dobu neurčitou, ale pouze na šest let. Svoji pozici neobhájil také Jaromír Kašpar z doubraveckého Gymnázia Luďka Pika. Na jeho místo nastoupí Aleš Janoušek, plzeňský zastupitel za TOP 09, který na tomto bilingvním gymnáziu několik let učí a zároveň vede španělskou sekci předmětů.
Výběrové řízení na posledních čtyřech školách kraj dokončí ve čtvrtek.