Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Grüner: Místo galerie stojí hotely a jiné nesmysly

Plzeň - Žihelský místostarosta v krajských volbách obhájil post náměstka hejtmana. V rozhovoru také vysvětluje, proč obce dostanou méně peněz.

3.12.2012
SDÍLEJ:

Ivo GrünerFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Krajská rada byla ustavena 19. listopadu, Deník nyní přináší sérii rozhovorů s jejími členy. Po rozhovoru s hejtmanem Milanem Chovancem se dnes představuje jeden z pěti jeho náměstků.

„Když jsem nastoupil před čtyřmi lety, trvalo mi skoro dva roky, než jsem do problematiky pronikl. Teď mám tohle už za sebou," říká staronový náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD), který má znovu na starosti evropské fondy, regionální rozvoj a informatiku. Dodal, že kvůli novému rozpočtovému určení dostanou obce od hejtmanství na rozvoj v příštím roce mnohem méně peněz. Kraj mezi ně rozdělí pouze čtyřicet milionů korun, což je proti letošku méně než polovina.

Nastupujete do druhého funkčního období ve funkci náměstka. Jaké budou vaše kroky v rezortech, které máte na starosti?
Co se týče regionálního rozvoje, chceme obce dál podporovat. Zejména ty, které v novém rozdělování daní nedostaly přidáno, například obce na Šumavě Prášily nebo Horská Kvilda. Chceme také dopracovat rozvojový plán Plzeňského kraje. Co se týče evropských fondů, nejdůležitější bude připravit dostatek projektů pro příští plánovací období. Musíme mít zásobárnu projektů, abychom mohli fondy smysluplně využít – tedy v dopravě, sociální oblasti, životním prostředí nebo v propojení podnikání a Západočeské univerzity. V oblasti informatiky chceme dokončit naši síť CamelNET, tedy propojit všechny naše organizace. To nám dokáže uspořit i mnohé finanční prostředky.

Co budou následující čtyři roky znamenat pro evropské fondy? Teď se dočerpávají dotace, v roce 2013 končí Regionální operační program NUTS II Jihozápad. Co bude dál?
Změny určitě budou, ale nevíme jaké. Bohužel stát trochu rezignuje, už před tři čtvrtě rokem měl rozhodnout, jakým směrem se povede příští plánovací období a kolik prostředků bude rozděleno v rámci celé České republiky nejen na tematické oblasti, jako je doprava, životní prostředí, ale i na tzv. IOP, tedy integrovaný operační program – kdo ho bude administrovat, zda to budou kraje nebo státní úředníci. Nikdo nic neví.

Znamená to, že už nebude fungovat model, kdy Plzeňský kraj čerpal dotace ze stejného programu jako Jihočeský?
Podle informací, které máme, už by to tak být nemělo. Nicméně možná se to na NUTS II Jihozápad čerpat bude, ale fakticky se peníze už předem rozdělí na kraje. Alespoň v to doufáme.

Víte už, kolik by se v letech 2014-2020 mělo rozdělovat?
Nevíme nic, ale umíme si to odhadnout. Mělo by to být o něco méně než nyní. To znamená, že když teď bylo přibližně 17 miliard korun pro Plzeňský a Jihočeský kraj, mohlo by to být pro oba kraje přibližně 15 miliard korun. Samozřejmě pokud stát bude chtít s regiony spolupracovat.

Je nějaká šance, že se najde dotace na Západočeskou galerii?
Pokud stát vyjedná v Bruselu takové podmínky, abychom mohli říct, že se tahle stavba strefí do některé oblasti, pak v tom nevidím problém pro roky 2014 nebo 2015. Ale hlavní slovo má teď stát.

Kolegové z opozice krajskému vedení vyčítají, že na galerii dodnes nedokázalo sehnat dotaci, že se nesnažilo dostatečně.
To je absolutní nesmysl. Ve chvíli, kdy jsme zjistili, že by se na takový projekt mohly čerpat evropské dotace, už tam žádné peníze nebyly. Na cestovní ruch byly peníze vypotřebovány na hotely, akvacentra, stadiony pro bruslaře a další nesmysly ještě dřív, než přišla sociální demokracie do vedení kraje. Proto logicky na důležitou Západočeskou galerii finance nejsou.

Další argument byl, že není jen Regionální operační program, ale i jiné možnosti získat dotaci.
Na takovýhle projekt žádné peníze nejsou. Několikrát jsme také městu Plzeň řekli, že jsme připraveni galerii realizovat, pokud na ni přispějí například 300 miliony. My bychom doplatili zbytek. Ale město to odmítlo.

Na starosti máte také regionální rozvoj. Jak to vypadá s dotacemi na Program stabilizace a obnovy venkova pro příští rok?
Tam je to velký problém už jen tím, že obce dostaly z nového rozdělování daní zhruba osm set padesát milionů korun přidáno, narozdíl od kraje. Rada reagovala logicky – není možné, abychom sanovali veškeré věci, jako tomu bylo doteď, obce by si měly pomoci samy. Letos bylo v rozpočtu na tento program 65 milionů korun a dalších 30 milionů na havarijní stavy. V současné době plánujeme 40 milionů korun, z nichž bychom část vyčlenili na havarijní stavy. A dovedu si představit, že bychom žádosti obcí schvalovali až v průběhu června, protože peněz nebude tolik. Obce by tak navíc už před létem, kdy například školy a školky opravují, věděly, zda peníze dostanou.

Teď úplně z jiného soudku. Co vy osobně říkáte koalici ČSSD a komunisty, která tady vznikla?
V listopadu 1989 jsem byl studentem na vysoké škole a na vlastní kůži jsem 17. listopad zažil, byl jsem v ten pátek na Národní třídě. Možná naštěstí pro mě mi ve tři odpoledne jel autobus domů do Žihle, takže jsem odjel. Jsem naprosto přesvědčený, že 95 % lidí, kteří revoluci zažili, věřili, že ten krok bude ku prospěchu společnosti. Ale já o tom po těch 23 letech nejsem přesvědčený. Ne snad ideologicky, ale nemyslím si, že by se společnost za tu dobu dostala nějak výrazně dopředu. Samozřejmě bychom byli raději, kdybychom měli radu jednobarevnou. Ale bohužel, demokracie je sice krásná věc, nicméně je o kompromisech. Teď 17. listopadu, tedy dva dny před naším ustavujícím zastupitelstvem, byla obrovská demonstrace na Václavském náměstí. Ti lidé nekřičeli pryč s KSČM, ti lidé křičeli pryč s ODS a s TOP 09. Také do nich mlátili policajti obušky, úplně stejně jako před 23 lety. Lidé si KSČM legitimně zvolili, komunisté dostali přes dvacet procent hlasů.

Nemáte obavu z toho, že za dva roky vám může hejtman odejít do Prahy? Mluví se o tom, že by se v případě úspěchu ČSSD v parlamentních volbách mohl stát ministrem dopravy.
Jsem přesvědčen, že by to bylo jedině štěstí pro Plzeňský kraj. Protože jestli něco náš kraj potřebuje, jsou to investice do dopravy – silnice I/26 a I/27, což jsou páteřní komunikace. A pokud na ně stát rezignuje a investice do Plzeňského kraje mimo údržbu jsou jen 15 milionů korun, pak to přece není podpora regionů, ale stagnace a zoufalství. Jsem přesvědčený, že pokud na ministerstvo přijde někdo z regionů, kdo bude vědět, co ty ´nepražské věci´ potřebují, pomůže to Plzeňskému kraji nejvíc.

Autor: Miroslava Tolarová

3.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Ilustrační foto
2

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu

Plzeň - Začátkem října vyšetřila plzeňská nemocnice Privamed první pacientky ve svém nově otevřeném Centru mamografického screeningu. Pracoviště disponuje nejmodernějším přístrojovým vybavením v tomto oboru.  

Šoféři nedodržují přestávky

Plzeňský kraj – Policisté kontrolovali v celém kraji řidiče náklaďáků a autobusů.

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení