Stát ve státě. To je nově vzniklý Peaceland, který v pondělí založili aktivisté Greenpeace na kótě 718 v území vojenského újezdu Brdy nedaleko Míšova. Peaceland má svou vlastní vlajku, erb i hymnu. Jeho obyvateli jsou prý už desítky lidí z okolních vesnic a samotní aktivisté. Ti se na území „samostatného státu“ odmítají legitimovat vojenským policistům.

„Je to už rok, co jednáme s naší vládou a snažíme o to, aby ta ustoupila od vojenského řešení v České republice, tedy od smlouvy o radaru. Už téměř 40. den na to upozorňujeme přímo na kótě. Co se týče ochrany státu, nesdílíme stejné přesvědčení jako naše vláda. Proto jsme založili stát Peaceland – včera jsme odeslali dopis prezidentovi, předsedovi vlády, do Senátu a také Poslanecké sněmovně,“ sdělil Deníku Jiří Tutter, výkonný ředitel Greenpeace.

Ještě do konce tohoto týdne odešlou občané Peacelandu formální dopis do USA. „Na našem území si nepřejeme jakoukoli přítomnost vojsk,“ zdůraznil Tutter. Podle něj by teď americká strana měla jednat s nimi, protože radar chce stavět na území Peacelandu, nikoli v ČR.

„Vojenskou policii vznik fiktivní republiky Peaceland nikterak neomezuje. Stále platí to, že osoba, která vsoupí do vojenského újezdu, je povinna se legitimovat. Pokud to odmítne, je vojenský policista povinen předvést tuto osobu na nejbližší oddělení policie, aby došlo k legitimaci,“ upřesnil mluvčí vojenské policie Jan Čermák.

Podle našich informací se na kótě pohybuje standardně 10 až 15 aktivistů. Všichni už kvůli tomu obdrželi předvolání k projednání přestupku. Za to jim hrozí až třítisícikorunová pokuta.

Noc na včerejšek byla podle Greenpeace klidná. Aktivisté se domnívají zda ministersvo obrany nepřipravuje vojenský zásah. Poté, co Greenpeace založili Peaceland na kótě, nepouštěli tam policisté další lidi. Z újezdu vraceli i novináře. Jednoho s aktivistů, který se nenechal legitimovat policisté naložili a odvezli mimo vojenský prostor. Jde o stejného muže, který minulou sobotu před slavnostním otveřením nových cyklostezek na hrázi padrťského rybníka vylezl na strom a chtěl tam počkat na příjezd ministryně obrany Vlasty Parkanové. Horolezec pak po výzvě policistů strom opustil. Greenpeace se chtěli i tak dostat k ministryni, ale to se jim nepodařilo. Nepomohl jim ani člun, kterým se chtěli dostat z jednoho břehu k druhému. Policisté ovšem měli na hladině padrťského rybníka motorový člun. „Nepodačilo se nám k politikům dostat ani na kolech. Policisté nás tam nepustili,“ připomně Jan Piňos, který je vedoucím kampaně Greenpeace. Podle Piňose policisté občas auty projedou kolem kóty, ale mezi aktivisty prý nejdou.

„S nadsázkou říkám, že ozrojené složky na naše území nyní nechodí,“ dodal Piňos. Aktivisté se chtěli s ministryní obrany setkat, protože už před několika týdny ji vyzvali k návětěvě kóty. Prý jim odpověděla v tom smyslu, že se nebude bavit s někým, kdo porušuje zákon.

„Odstraňujeme policejní pásku, kterou česká vojenská policie ohraničila prostor kolem kóty 718 v prvních dnech pobytu aktivistů Greenpeace na tomto místě. Od okamžiku vyhlášení nezávislosti Peacelandu a vytýčení jeho hranic státními znaky vojenská policie ČR zatím hranice Peacelandu respektuje a na jeho území nevstoupila. Otázkou je, zda se nejedná o klid před bouří a zda armáda ČR nepřipravuje vojenský zásah na cizím území,“ doplnil Martin Klubek z Greenpeace.

Ministerstvo obrany zatím vyloučilo, že by chystalo vyklizení kóty. „Silové řešení na kótě není na pořadu dne,“ tlumočil vyjádření ministerstva obrany jeho mluvčí Jan Pejšek.

Jan Piňos včera Deníku sdělil, že novým a čestým občanem státu Peaceland se včera stal Philip Coyle, bývalý dlouholetý náměstek ministerstva obrany USA. „Bude mým potěšením stát se občanem Peacelandu,“ napsal Philip Coyle. Ten patří mezi nejuznávanější světové experty v oblasti vojenského výzkumu, vývoje a testování vojenských technologií a americké obranné politiky. V Pentagonu řídil oddělení pro testování a hodnocení nových zbraní. V lednu navštívil Coyle na pozvání Greenpeace Českou republiku a setkal se s mnoha představiteli české politické scény. Velmi kriticky se vyjadřoval k plánům současné americké administrativy umístit prvky protiraketové obrany ve Střední Evropě. Tento systém totiž považuje za neúčinný a upozorňuje na jeho velké technické nedostatky a mezinárodněpo­litická rizika, která přináší.

Miroslava Vejvodová, Karel Hutr