Většina lidí zná graffiti pouze jako vandalismus ve formě tagů, neboli podpisů sprejerů, kteří si tak značkují teritoria, ale zároveň ničí podchody, zdi domů nebo vagony vlaků. Takových případů v roce 2018 evidovali policisté v Plzeňském kraji 234, z nichž objasnili 18,8 procenta, tedy 44 případů.

„Sprejování je klasifikováno jako poškození cizí věci a pachateli hrozí až jeden rok odnětí svobody nebo pokuta a veřejně prospěšné práce. Výše trestu se odvíjí od rozsahu škody,“ řekla policejní mluvčí Veronika Hokrová. „Pokud pachatele vyloženě někdo nechytí za ruku, zkoumáme kamerové záběry z daného místa. Sprejeři se maskují, není lehké je odhalit,“ dodala Hokrová.

V Plzni se opakovaně objevují nacistické a vulgární symboly na soše růžového králíka na Lochotíně a stálicí jsou vagony nejčastěji příměstských vlaků.

„České dráhy dokonce před několika lety zřídily takzvaný „antigraffiti tým složený ze zaměstnanců ČD a pracovníků bezpečnostní agentury. Tímto krokem se daří ničení vlaků předcházet a snižovat majetkové škody. V roce 2011 jsme v Česku evidovali škody přes 27 milionů korun, za rok 2018 už „jen“ zhruba 10 milionů korun,“ řekla regionální mluvčí ČD Gabriela Novotná. „Náklady na odstranění jednoho metru čtverečního graffiti na vlaku se pohybují od 300 do 600 korun,“ dodala Novotná.

Autory nelegálních graffiti jsou často teenageři, kteří si to buď zkoušejí, chtějí tím něco sdělit, nebo chtějí udělat něco ilegálního.

LEGÁLNÍ PLOCHY

V Plzeňském kraji existuje několik legálních míst pro sprejery. V Plzni je to 160 metrů dlouhá zeď u chodníku pod bytovkami v ulici Vejprnická na Skvrňanech. V Rokycanech se může sprejovat na stěnu u zimního stadionu. V Nýřanech zase u vlakového nádraží.

„Tato místa jsou pro mnoho sprejerů nezajímavá, protože nezažijí ten adrenalin. Využíváme je my, kteří chceme tvořit umění, říká David z Plzně. Zároveň dodává, že i on si prošel v pubertě rebelským obdobím, kdy podle svých slov počmáral několik vlaků, a proto neřekne své příjmení.

Ukázkou toho, že lze považovat graffiti za umění, je například slavná malba u kruhového objezdu u Bolevecké-ho rybníka v Plzni. Zde vznikl k příležitosti oslav vzniku republiky graffiti portrét Tomáše Garrigua Masaryka z dílny předního českého street artisty známého pod přezdívkou ChemiS.