Ve čtvrtek večer byly slavnostně vydraženy v hudebním klubu Pantheon při charitativní aukci spojené se slavnostním křtem nového kalendáře Plzeňské teplárenské na rok 2013.

Akce se letos uskutečnila už počtvrté. V minulosti měla Teplárna ve svém reprezentativním kalendáři zvěčněny slavné plzeňské rodáky nebo úspěchy zdejších sportovců a umělců. Letos došlo na zlaté české slavíky.

"Každého z držitelů tohoto ocenění jsem požádal, zda by nám do aukce nevěnoval nějaký cenný předmět spojený s jeho osobou. Většina s nadšením vyhověla," řekl Roman Jurečko, předseda představenstva Teplárny a autor myšlenky charitativních aukcí.

Mezi dražiteli v Pantheonu byla celá řada plzeňských V.I.P. osobností, podnikatelů a politiků i sportovců včetně Martina Straky nebo šéfa plzeňského fotbalového klubu Tomáše Paclíka. Právě on se postaral o první vzrušující okamžik dražby, když cenu bronzové sošky slavíka kapely Chinaski z roku 2006 vyšrouboval na několikanásobek vyvolávací částky, aby nakonec se zapáleným doutníkem v koutku úst přihodil finálových 100 tisíc a slavíka tak uzmul pro sebe.

Skutečný vrchol aukce pak přišel ve chvíli, když se dražil obraz mladé ženy malovaný Karlem Gottem. Cena rychle vyskákala nad 200 tisíc korun. "Už jsem na pódiích zažil leccos, ale tohle ještě ne," vykřikoval do mikrofonu moderátor v roli licitátora Petr Jančařík a vedle stojící Roman Jurečko si dokonce přímo na pódium objednal panáka "aby to s ním neseklo…". V tu chvíli poprvé zvedá ruku dáma stojící u jednoho ze stolků a oznamuje částku čtvrt milionu korun. Nikdo další už nepřihodil.

"Čekala jsem, že se pánové na galerii pochlapí a vydrží přihazovat déle," řekla nová majitelka obrazu Romana Assadová, šéfka své spediční firmy Logspeed. Jak Deníku přiznala, je už od dětství Gottovou fanynkou, s mistrem se zná osobně a jeden jeho obraz už před časem koupila. "Mám ho doma, tento nový si vyvěsím v kanceláři," řekla. V minulosti se pokoušela prorazit v politice, ale nyní už prý tyto ambice nemá. "Ukázalo se, že by to nebylo pro mě," řekla s tím, že se bude dál raději soustředit jen na byznys, kde podle ní "panují korektnější a přímější vztahy".

A hlavně v podnikání se jí evidentně daří. "Je sice krize, ale snažíme se," usmála se a při přebírání obrazu pak všechny překvapila, když řekla, že vydraženou částku dobrovolně zaokrouhlí na 300 tisíc. "Aby se částka dobře rozdělovala mezi tři subjekty, jimž je výtěžek dražby určen".

O peníze se podělil Dětský domov Domino, Liga na ochranu zvířat provozující psí útulek v Plzni a třetina výtěžku putuje na sbírku určenou na nové zvony na plzeňské katedrále sv. Bartoloměje. "To co jsme zde dnes viděli, to nebylo jen furiantství spojené se snahou trumfnout v dražbě toho druhého, ale snaha udělat dobrý skutek, a toho si vážím," řekl biskup František Radkovský.

Celková částka, kterou se nakonec podařilo vybrat, dosáhla 1 077 000 korun, což je nejvíc v historii. "Laťka je hodně vysoko. Nevím, nevím, co budeme muset vymyslet na příští rok, abychom to zase překonali," uzavřel večer Roman Jurečko.