„Neshledali jsme pochybení příslušníků bezpečnostního sboru,“ řekla Deníku v pátek mluvčí GIBS Ivana Nguyenová. Přitom zejména právě na dozorce ukazovali prstem ti, kteří tvrdí, že nešlo o nešťastnou náhodu, ale že vězeň byl nejspíše zmlácen a poté zapálen, aby byly zamaskovány stopy zločinu.

Petra K. poslal Krajský soud v Plzni letos v srpnu na půl roku do věznice za to, že se zúčastnil v Plzni shromáždění, kde měl na sobě tričko s nacistickým pohlavárem Rudolfem Hessem. Trest nastoupil krátce před osudnou nocí. Jako nováček byl kvůli koronavirovým opatřením na cele sám. Když byl nalezen, nebylo mu již pomoci. Podle lékařky záchranné služby byl ohořelý na zhruba 80 procentech těla, měl i popáleniny třetího stupně. „Příčinou smrti byla podle soudní pitvy akutní otrava oxidem uhelnatým,“ informovala o několik dní později plzeňská policejní mluvčí Veronika Hokrová.

Pozůstalí, jejich právník Robert Naxera ani tvůrce konspiračních teorií Michal Svatoš nevěří, že jde o nešťastnou náhodu. „. „Co se skutečně stalo, můžeme jen spekulovat. Můj osobní názor je, především kvůli vymláceným zubům, že došlo ke rvačce, Petr K. zemřel nebo upadl do hlubokého bezvědomí, takže laikům mohl připadat mrtvý, a poté byl úmyslně založen požár na zahlazení stop,“ řekl Naxera Deníku na shromáždění, které se konalo v listopadu před věznicí. Svatoš později dokonce zveřejnil snímek, který byl podle něj pořízen při pitvě a na němž má být vidět na krku mrtvého strangulační rýha.

GIBS ale nyní případ uzavřel s tím, že vězeňští dozorci nepochybili. Co se ale přesně stalo, je stále zahaleno záhadou. Plzeňští policisté podle Hokrové případ stále prověřují. Rodina mrtvého již dříve Naxerovým prostřednictvím upozornila, že pokud bude případ odložen, podá trestní oznámení.